PETAR DUJMOVIĆ PEPI 'Cilj smo ostvarili i prije nego smo mislili, ali bez čvrstih garancija nećemo igrati Premijer ligu'
HKK Mostar u finalnoj seriji doigravanja za prvaka Lige Herceg-Bosne svladao je HKK Grude s ukupnim rezultatom 3:1 u pobjedama i zasluženo postao novi prvak ove lige. Klub koji se ranije zvao Škola košarke 'Pepi sport' Mostar ove sezone je preimenovan u HKK Mostar te je s kadrom iz vlastite omladinske škole napravio veliki rezultat. Čelni čovjek kluba je košarkaški agent Petar Pero Dujmović - Pepi na čijem je entuzijazmu ovaj klub izborio Premijer ligu koju bi ponovno trebali gledati u Mostaru.
"Ovo je ono što mi gradimo već osam godina. Projekcija je bila da klub na svoj deseti rođendan pokuša ući u Premijer ligu BiH s isključivo vlastitim kadrom. S obzirom na to da je košarka u Mostaru na granama kojim jest, te da nas nema ona ne bi ni postojala, otvorila su nam se vrata i ranije nego smo očekivali. Bili smo motivirani s rosterom kojim imamo, a u njemu su osam ili devet igrača još uvijek srednjoškolci i sustavan rad je na kraju dao rezultat. Momci su sami sebe nagradili i svaka im čast na tome", kaže Dujmović za Hercegovina.info.
No, za Premijer ligu BiH treba puno više, barem kada je riječ o financijskom dijelu koji je i presudan za funkcioniranje, egzistiranje i dobre rezultate u najvišem rangu natjecanja. Dujmović ističe kako se nada da će lokalna zajednica i vlasti prepoznati rad i rezultate njegovog kluba.
"Kada je riječ o organizaciji, klub je već sada organiziran na premijerligaškoj razini. Što se pak tiče proračuna, mi za osam godina rada nismo dobili nikakvu potporu ni lokalne zajednice ni Županije. Jedina javna ustanova koja je podržala klub je Ured za Hrvatske izvan domovine. U Mostaru, ali općenito u HNŽ-u je jako mali broj premijerligaša kada je riječ o dvoranskim sportovima, pa smo sada u situaciji da očekujemo da će se ovaj rezultat prepoznati. Obećanja su tu, ali sigurno je da klub neće ući u Premijer ligu bez čvrstih garancija pomoći. Klub ima princip na način da se nikada nećemo moliti za pomoć, no lokalna zajednica mora shvatiti da "hladni pogon", a to su troškovi, prijevoza i kotizacije moraju snositi jer su to i njihova djeca. Mi samo na termine u dvorani trošimo 3000 maraka mjesečno, a onda vam je sve jasno", kaže.
Klub je itekako ponosan na svoju omladinsku školu gdje se također bilježe vrhunski rezultati. Tim mladim igračima potrebno je osigurati sve moguće uvjete za što bolji razvoj kako bi jednog dana zaigrali na velikoj pozornici poput Bojana Bogdanovića ili Ivice Zubca. No, za normalno funkcioniranje i stabilan premijerligaški klub potreban je proračun između 350.000 i 400.000 maraka.
"Potencijal je ogroman i ako ga ljudi prepoznaju to će biti dobro. Ukoliko se to ne dogodi, mi znamo koji je naš cilj, a to je isključivo razvoj igrača i rad s djecom s područja Mostara i Hercegovine. U kadetskoj i juniorskoj kategoriji smo također na vrhu ljestvica. Tu smo "rame uz rame" sa Širokim i to pokazuje koliko je ozbiljan i studiozan rad u našem klubu gdje imamo stotinjak momaka. Vrlo je zahtjevno. No, kada uđete u nešto onda to radite kako treba ili ne radite nikako. Naša vrata su otvorena svim istomišljenicima koji žele ulagati u mlade, djecu i njihov moderan i specifičan odgoj kojeg mi imamo u klubu. Potrebno je djeci pružiti najbolje moguće uvjete u Mostaru. Nije baš da svi igraju i gledaju samo nogomet. Ima i drugih sportova koji mogu stvoriti emociju i osjećaj pripadnosti. Ponavljam, ukoliko budemo imali financijsku podršku i uz organizaciju i uvjete koje imamo, spremni smo igrati Premijer ligu, u protivnom vraćamo se ondje gdje smo i bili".
Može li klub pak računati na ulazak privatnih ulagača?
"Mi smo iz tog razloga ove godine i promijenili ime kako bi pokazali širinu i pripadnost lokalnoj zajednici. Kroz idućih mjesec i pol dana obavit ćemo razgovore s nekim većim tvrtkama", ističe Dujmović.
Poučeni iskustvom nekih drugih klubova, pa i onog najbližeg HKK Zrinjski, Dujmović kaže kako je najvažnije ne doživjeti sudbinu takvih klubova. Ponuda za svoje igrače već imaju.
"Takvi igrači u našem klubu se teško mogu zadržati, zbog ponuda koje će oni dobivati. Mi kao klub jednostavno tu nećemo imati mogućnosti zadržavanja. No, naš je primarni cilj stvoriti sustav koji će izbacivati dobre igrače. Ukoliko se rodi neki Bogdanović ili Zubac, nitko sretniji od nas, no to nikada nije bio cilj. Cilj je da nam se ne dogodi sudbina Zrinjskog ili drugih klubova gdje su se isti gasili zbog nerada i nemara u radu s mlađim kategorijama. Dvoranski sportovi su jako neprofitabilni. Ukoliko nemate bazu domaćih igrača, samo je pitanje vremena kada će proračun za prvu momčad biti skroman i kada ćete doći u probleme. Hercegovina je talentirana za dvoranske loptačke sportove. Prostora ima i koliko lokalna zajednica prepozna naš rad, toliko će i naš kontinuirani rast biti brz", zaključio je Petar Pero Dujmović - Pepi u razgovoru za Hercegovina.info.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.