Zašto djevojčice sve ranije ulaze u pubertet?
Što je dovelo do takve promjene?
Stručnjaci smatraju kako česte kemikalije iz okoliša mogu pojačati aktivnost hormona estrogena, koji može dovesti do ranog ulaska u pubertet. Riječ je o pesticidima, bisfenolu A (BPA se koristi u proizvodnji širokog spektra predmeta kojima rukujemo svakodnevno: posuda za hranu i piće, elektronskih aparata, dječjih igrački pa čak i medicinske opreme), ftalatima i parabenima (u kozmetičkim proizvodima). Tako su ftalati povezani s nenormalnim hormonalnim razvojem dječaka, a BPA s muškom impotencijom, rakom, policističnim jajnicima, dijabetesom ili srčanim bolestima.
Također, dječja pretilost može biti od presudne važnosti. Mnoga su istraživanja povezala prerani pubertet i prekomjernu težinu mališana. Naime, prehrana bogata kalorijama mozgu signalizira kako su osigurani uvjeti za razmnožavanje, što tijelo natjera na proizvodnju hormona estrogena. Preteška i pretila djeca često imaju povišenu razinu inzulina, hormona koji stimulira stvaranje spolnih hormona.
Upravo zato prehrana bogata škrobastim ugljikohidratima (bijeli kruh, tjestenina, slatkiši itd.) može povisiti rizik od preranog ulaska u pubertet.
Jednako tako stručnjaci smatraju kako viša razina hormona leptina doprinosi ranom razvijanju grudi djevojčica. Ovaj hormon javlja nam osjećaj sitosti, a stvara se unosom namirnica bogatih ugljikohidratima i prekomjernom količinom inzulina.
Jednim je istraživanjem ustanovljeno kako je novorođenčad koja je hranjena formulom na bazi soje imala razinu estrogena 13.000 do 22.000 puta veću nego druga djeca. I ovo je moglo biti odlučujuće za raniji ulazak u pubertet.
Izvor: ordinacija.hr