MINIMALNA PRIVATNOST Jedno od najgušće naseljenih mjesta na svijetu privlači sve više turista

Dharavi najgušće naseljeno mjesto
Unsplash

Jedan od najvećih slamova, a možda i najgušće naseljeno mjesto na svijetu pronaći ćete u Mumbaiju, užurbanoj luci i glavnom poslovnom središtu Indije. Broj stanovnika u Dharaviju varira od otprilike 300.000 do milijun ljudi koji žive na području veličine 2,39 četvornih kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj simbol Mumbaija nastao je 1884. godine, kada su Indijci iz ruralnih dijelova zemlje pohrlili u grad i pronašli utočište u slamovima. Kako je rasla proizvodnja i potreba za radnicima u Mumbaiju, tako se širio i Dharavi, piše punkufer.hr.

Iako ga mnogi zamišljaju kao leglo kriminala i prljavštine, unutar ovog užurbanog labirintskog naselja krije se bogata povijest raznolikih zajednica koje su ondje pronašle dom. Usprkos skučenim prostorima i izazovnim uvjetima, stanovnici su osigurali uspješnu mikroekonomiju – industriju recikliranja. Oko 60 posto plastičnog otpada u Mumbaiju se reciklira upravo u Dharaviju. To je jedna od najvećih i najučinkovitijih reciklažnih industrija na svijetu. Stanovnici ondje žive i od industrije kože. Još od 50-ih godina, vješti obrtnici bave se obradom i proizvodnjom kvalitetnih kožnih proizvoda.

Dharavi najgušće naseljeno mjesto
Foto: Unsplash


Dobre i loše strane života u Dharaviju

Obzirom na veliku gustoću naseljenosti, stanovnici Dharavija morali su se naviknuti na minimalnu privatnost, kao i premalo prostora za osnovne potrebe. Većina kuća u Dharaviju nema vlastite toalete, a ispred zajedničkih zahoda svakog jutra nastaju ogromni redovi. Ženama nije sigurno koristiti javne zahode tijekom noći jer nisu osvijetljeni. Opskrba vodom je neredovita, pa stanovnici pohranjuju vodu u velike plastične bačve, a količina otpada na ulicama, kaotičan promet i nedostatak ventilacije u kućama također ne pomažu životu u Dharaviju.

Mnoge kuće su improvizirano izgrađene od nekvalitetnih materijala pa u slučaju požara, potresa ili poplava čine veliku opasnost za stanovnike. Prenapučenost, loša higijena i manjak zdravstvenih usluga povećavaju rizik od zaraznih bolesti, a pošteđena nisu niti djeca koja su često uključena u rad kako bi pomogla obiteljima, čime gube priliku za obrazovanje.

Usprkos brojnim izazovima, u Dharaviju ćete vidjeti brojna nasmijana lica, a pitate li ljude jesu li sretni, odgovorit će vam potvrdno. Zadovoljnima ih čini druženje, zajedništvo, kao i činjenica da se mogu osloniti jedni na druge. Neki dijelovi Dharavija, poput područja gdje žive Koli ribari, postali su dobro održavani i čisti zahvaljujući angažmanu zajednice.

Raznolikost kultura i neobičnosti života u indijskom slamu privlači na tisuće turista svake godine, koji dolaze vidjeti kako zajednica funkcionira i razumjeti njezinu složenu ekonomiju i kulturu.