SAVJETI KOJI DJELUJU Pogledajte najbrži način čišćenja vanjskih površina
Bilo da se radi o balkonu, verandi ili dvorištu, vanjski će prostori vjerojatno biti prljaviji nego što ste očekivali nakon hladnijih mjeseci. S približavanjem blagdanskog razdoblja, za mnoge započinje i generalno čišćenje, pripremajući prostor za dolazak obitelji i prijatelja. Čist i uredan ambijent, uz dobru hranu i zabavu, nezaobilazan je dio savršenog doživljaja za goste.
Kako čišćenje vanjskog dijela kuće ili stana može predstavljati veći posao od onog unutarnjeg, mi vam u nastavku donosimo najbrži i najefikasniji način čišćenja koji provjereno djeluje.
Prije početka najprije pospremite nered
Uklanjanje nereda uvijek bi trebao biti vaš prvi korak prilikom čišćenja, radi lakšeg protoka misli i čišćeg pogleda na stanje koje krećete sređivati. Ovaj korak je itekako važan jer početi s raščišćavanjem nabacanih stvari može pomoći ako se osjećate preopterećeni zadatkom.
Stvari koje stoje vani često su nabacane i ostavljene tu s namjerom da ih se vrati unutra, iako na kraju često ostanu zaboravljene. Te stvari se s vremenom počnu nakupljati i stvarati još veći nered i površinu za skupljanje prašine, bakterija i prljavštine.
Uklonite nakupljenu prljavštinu s površina
Nadalje, savjetujemo ispiranje nakupljene prašine i prljavštine s verandi ili dvorišnih prostora.
Za ovaj korak pranje pod pritiskom je najbolji način. Prije početka pranja uklonite sve predmete koji možda neće dobro podnijeti vodu i pritisak, kao što su jastuci od tkanine ili navlake za vanjski namještaj.
Sljedeće najbolje opcije su crijevo, mlaznica koja vam omogućuje kontrolu nad pritiskom i smjerom prskanja kao i metla s tvrdim čekinjama za ribanje vanjskih podova.
Ova metoda nije tako jednostavna za primjenu na balkonu stana gdje pranje pod pritiskom ili crijevom riskira natapanje balkona ispod.
U tom slučaju prije nego što dovedete bilo kakvu vrstu vode u takvo područje, trebali biste usisati ili pomesti što više prašine, krhotina, lišća i bilo čega drugog što se nakupilo, zatim upotrijebiti kantu vode i metlu ili četku za pranje prljavih površina i to temeljito izribati.
Riješite se paučine
Za one koji se boje paukova ovaj dio posla neće biti suviše lak. Srećom i ovdje imamo metodu koja će vas dovesti u što manji kontakt sa paučinom. Čim ugledate veću količinu paukove mreže sa aktivnim paukom na njoj odmah pošpricajte sprejom protiv insekata koji je djelotvoran na pauke. U tom slučaju eliminirat ćete pauka bez izravnog dodira. Nakon toga pripremite se na čišćenje ostataka i paukove mreže. Za mrežu najkorisnija će biti dobra četka za paučinu ili metla.
Stručnjaci poručuju kako dobra metla odradi 80 posto posla u rušenju sve paučine, tako da je stvarno dobar pribor prilično bitan.
Ako metlu nemate trenutno ili niste u prilici, odvijač s ravnom glavom umotan u krpu također može pomoći da uklonite paučinu ali i prljavštinu iz uskih kutova.
Za tvrdokorne tragove na opločniku i betonu
U slučaju tvrdokornih tragova na podnim pločicama, opločnicima ili betonu, dobar odmašćivač je ono što će vam trebati.
To posebno vrijedi kada je u pitanju trag ispod roštilja gdje često pada mast.
Na isti način se plijesan može nakupiti na podovima kao što su vanjski opločnici i ostale površine. Plijesan se uglavnom stvara ako je na opločniku bilo puno biljaka te ako nema sunca pa postane vlažno.
U toj situaciji poprskajte sredstvom za čišćenje plijesni ili sredstvom za odmašćivanje, ostavite da odstoji 15 do 20 minuta potom isperite i izribajte dio gdje se nakupila plijesan.
Savjeti za čišćenje prozora i stakla
Ako vaš vanjski prostor uključuje prozore ili staklena vrata njihovo će čišćenje napraviti značajnu razliku te učiniti prostor otvorenijim i svježijim.
Za njihovo čišćenje preporučujemo korištenje brisača s navlakom od tkanine, obično od mikrovlakana. Što se tiče kante savjetujemo pravokutnu jer će najbolje odgovarati brisaču. U kanti pomiješajte malo sredstva za pranje posuđa i vruću vodu.
Za početak nanesite jedan sloj preko prozora da skinete svu prašinu, zatim ga još jednom pređite te onda samo obrišite i s time je posao gotov.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.