MOSTARKE NE ŠUTE Prosvjedna šetnja za jednakost i pravdu

Prosvjed u Mostaru
FENA

Neformalna skupina nevladinih organizacija „Mostarska mreža“ organizirala je u subotu u Mostaru prosvjednu šetnju pod sloganom „Kad su Mostarke šutjele?“ povodom Međunarodnog dana žena, s ciljem podizanja svijesti o pravima žena i izgradnji ravnopravnijeg društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Svake godine nešto organiziramo povodom Međunarodnog dana žena, a ove godine odlučili smo se prošetati i povezati naš grad kako bismo skrenuli pozornost na loš položaj radnika, a prvenstveno radnica“, kazala je u izjavi za Fenu Ifeta Ćešir Škoro ispred Inicijative građanki i građana Mostara.

Prosvjed u Mostaru

Prosvjedna šetnja krenula je od zgrade Doma sindikata Mostar, Fejićevom ulicom, zatim preko Starog mosta, Liska ulice, Rondoa, Ulice Nikole Šubića Zrinskog (Šetalište), pa sve do Španjolskog trga, gdje se održao glazbeno-poetski program.

Ćešir Škoro smatra da su radna prava mnogih žena ugrožena na različite načine.

„Vrlo često se događa da se ženu prilikom razgovora za posao pita je li udana, ima li djecu i planira li rađati. Također, događa se i da dobiju otkaz dok su još na bolovanju. To se sigurno događa i muškarcima, ali mi govorimo o ženama jer su one ipak ranjivije“, kazala je Ćešir Škoro.

Prosvjed u Mostaru

Istaknula je kako prema njihovim podacima na zavodu za zapošljavanje ima znatno više žena nego muškaraca.

„Također, žene puno rjeđe traže posao jer obavljaju takozvanu ‘neplaćenu treću smjenu’, brinući se o djeci, starijim članovima obitelji i svim onim ‘nevidljivim’ poslovima koji se ne plaćaju, a iznimno su važni. Žene drže obitelj na okupu, a kuća bez žene teško funkcionira. No, ženi je teško u svakom pogledu, bilo da radi ili ne, a posebno kada govorimo o radnim pravima. Istraživanja su pokazala da su žene plaćene manje od muškaraca čak i kada rade na istim radnim mjestima, a to nije pravedno“, dodala je Ćešir Škoro.

Prosvjed u Mostaru

Vjeruje kako bi se položaj žena u bosanskohercegovačkom društvu poboljšao kada bi se zakoni poštovali i primjenjivali.

„Nigdje ne postoje idealni zakoni, ali mi imamo usvojene dobre zakone i kada bi se oni provodili i kada bismo ih svi poštovali, sigurno bi nam svima bilo lakše. Treba pratiti njihovu primjenu jer ako ih donosimo samo da bismo zadovoljili međunarodne zahtjeve, onda nismo postigli ništa. No, ako ih stvaramo za građane i prema njihovim potrebama, onda će nam svima biti bolje, a time bi se smanjilo i nasilje nad ženama, koje je u posljednje vrijeme sve učestalije“, naglasila je Ćešir Škoro.

Prosvjed u Mostaru

Cilj današnje šetnje pod sloganom „Kad su Mostarke šutjele?“ bio je skrenuti pozornost javnosti na sve učestalije nasilje nad ženama u BiH, diskriminaciju žena i njihovu sve izraženiju podzastupljenost u društvenom, kulturnom i političkom životu Mostara, Hercegovine, ali i cijele države.

Prosvjed u Mostaru

Inicijator neformalne skupine nevladinih organizacija pod nazivom „Mostarska mreža“ je Inicijativa građanki i građana Mostara, a mrežu, osim Inicijative, čine i udruga „Vedri osmijeh“ Mostar, udruženje „Novi put“ Mostar, OKC Abrašević, udruženje „Kuća otvorenog srca“ Mostar, Umjetničko društvo „Mostarske kiše“, Plesni studio Bdance, Odred izviđača „Stari grad“ Mostar, Vijeće mladih Grada Mostara, Udruženje žena „Vrba“ Mostar, udruženje „Pozitiva“ Mostar i Plesni studio Mo-Stars.