HERCEGOVKA JELENA PRAVI ZDRAVE KOLAČE 'Želim potaknuti ljude da im hrana bude lijek'
U moru zdravih slanih jela, veganskih, bez glutena, bez dodanih aditiva itd., teško je pronaći nekoga tko se posvećuje izradi zdravih kolača. Obično se radi o zdravijim varijantama s manje kalorija, ali vrlo rijetko o potpuno zdravoj priči. Jedna mama iz Trebinja odlučila je da njezini kolači budu zdravi u svakom smislu te riječi.
Jelena Dabović iz Trebinja mama je dvoje djece, po struci magistra inženjerstva, a po ljubavi prema poslu slastičarka. Njezini kolači, kao i Instagram profil, ponosno nose naziv "Urmašice", pa koja god asocijacija da vam padne na pamet, sigurno je nešto slatko.
"Naziv 'Urmašice' dolazi od korijena riječi 'urma', jer su urme glavni zaslađivač u mojim kolačima i tortama. Naziv je zvučan i ironičan jer svi prepoznaju tradicionalne urmašice koje su natopljene šećernim sirupom, što je potpuna suprotnost onome što ja pripremam," kaže Jelena za Hercegovina.info.
Jelenin posao prije pravljenja kolača bio je vezan uz rad na računalu, uz konstantno sjedenje i posvećenost, gdje nije bilo mnogo prostora za maštu i kreativnost. A kada unutarnji glas poziva da iskažete sve ono što imate za ponuditi, ruke moraju zanemariti trenutni posao i raditi ono što im duša nalaže.
"Posao koji sam ranije radila bio je isključivo vezan uz računalo, što mi je s vremenom postalo iznimno iscrpljujuće. Osjetila sam potrebu stvarati nešto vlastitim rukama i kroz taj rad izraziti svoju kreativnost. Također, kao netko tko vodi računa o zdravlju i prehrani, željela sam to prenijeti ljudima u svojoj okolini i inspirirati ih da se okrenu zdravijim navikama. Osim toga, oduvijek volim eksperimentirati s okusima pa me zanimalo kako će tržište reagirati na ono što imam za ponuditi."
A ponudila je slastice koje mogu jesti svi, od djece do starijih. Osnova joj nisu keksi, maslac i "dvojni c", već sastojci koji donose dobrobit svakom organizmu.
"Bazu mojih kolača čine orašasti plodovi: bademi, lješnjaci, orasi, indijski oraščići i pistacije. Proces pripreme može se podijeliti u tri glavna koraka: pečenje, blendanje, oblikovanje i ukrašavanje. Prije toga ide marketing, komunikacija s kupcima, prodaja i nabava sastojaka, dok nakon pripreme slijedi pakiranje i isporuka," kaže Jelena i dodaje: "Ideja je spontano došla. Nije da sam sjedila i razmišljala što bih mogla raditi. Iz želje za pripremanjem zdravih slastica koje ne sadrže industrijski šećer. Bilo mi je stvarno bezveze pripremati domaće slastice s gomilom šećera, znajući koliko je on nezdrav, pa sam odlučila ponuditi alternativu koja je jednako ukusna (mnogima čak i ukusnija), a znatno zdravija."
Priprema slastica ne mora nužno uključivati masnoće dobivene industrijskim putem. Svjesnost i istraživanje u pripremi zdravih jela doveli su do saznanja da pečeni orašasti plodovi prirodno sadrže dovoljno masnoće, pa nema potrebe za dodavanjem sastojaka poput maslaca, margarina ili ulja.
U nekim receptima Jelena koristi minimalne količine kokosovog ulja, a šećer je potpuno zamijenila urmama, uz povremenu upotrebu male količine javorovog sirupa. Čokoladni preljev priprema sama, a umjesto brašna koristi mljevene orašaste plodove. Od svega ovoga dobivaju se pistać-malina kocke, Snickers kolač, čokoladni tartufi, cimet rolice i slana karamela.
Kod pokretanja vlastitog posla iznimno je važna povratna informacija kupaca. Trebinje je prepoznalo važnost konzumiranja zdravih kolača, što je Jeleni motivacija da ne odustaje i nastavi dalje.
"Još uvijek nemam dovoljno iskustva s tržištem da bih dala preciznu procjenu. Iako postoji interes, potrebno je puno raditi na edukaciji i informiranju ljudi o zdravoj prehrani. Često se zaboravlja da industrijski šećer, pa čak i njegovi 'zdraviji' oblici poput smeđeg ili kokosovog šećera, imaju vrlo loš utjecaj na organizam. Srećom, svijest o zdravim opcijama ide uzlaznom putanjom."
Cijena potpuno zdravih kolača iznosi 65 KM/kg. Za taj iznos dobivate slastice koje se mogu jesti bez imalo grižnje savjesti ili brige o njihovom utjecaju na organizam.
Kad je riječ o poslu, Jelena zasad ostaje u svijetu slastica.
"Sada ostajem u svijetu slastica jer tu ima mnogo prostora za rad i napredak. Uživam pripremati i slanu i slatku hranu, ali trenutačni kapaciteti mi ne dopuštaju širenje u tom smjeru. Fokus je za sada na tortama i kolačima, što ne znači da u budućnosti neću pokazati svoj talent u pripremi vrhunskih vegetarijanskih jela."
Jelenina svijest o zdravoj prehrani i promoviranje zdravih kolača može biti inspiracija svima da krenu tim putem. Poanta je da zdrave slastice ne moraju biti neukusne te da lijepo za oko u ovom slučaju znači i lijepo za nepce. Planovi za budućnost ostaju u ovoj sferi, a Jelena će trudom i radom srušiti sve prepreke. Poruka čitateljima u skladu je s njezinim opredjeljenjem i životnim navikama, humana i iskrena.
"Prirodni korak u budućnosti bio bi proširenje poslovanja u svakom smislu. Vidjet ćemo u kojem će smjeru ići ova zdrava priča. Među-koraci se mijenjaju iz dana u dan jer mi se otvara sve više mogućnosti. Cilj ostaje isti: kroz kreativan način širiti svijest o zdravoj prehrani, pokazati da zdravo ne znači dosadno i bezukusno. Želim potaknuti ljude da se okrenu prirodi, da hranu koriste kao lijek, da se više informiraju o prednostima ili štetnostima onoga što unose u svoj organizam te da čitaju deklaracije."
Čitajući Jeleninu priču, opredjeljenje za veganske slastice čini se tako primamljivo i blizu. I jest. Važni su snaga volje i briga o vlastitom zdravlju. A to je, valjda, i najvažnije.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.