Tomislavgrad: Dino treba našu pomoć
Dino je ovih dana pao u jednome ugostiteljskom objektu i „zaradio" napuknuće ključne kosti. Slučajnost ili ne, danas susretoh liječnika Doma zdravlja u Tomislavgradu, dr. Tabaka koji potvrdi Dininu ozljedu.
- Rame je imobilizirano i Dino će biti dobro za desetak dana. Ali, očito je da mu treba briga i pomoć, kazuje liječnik.
A kad me već pozvao da obiđem njegove zidine, red je se odazvati, sada pogotovo.
Iskreno, pomalo i dvojim poći sama pa školarcu objašnjavam u kakav posjet idem. Iako više sebično, mislim da bi "terenska škola" ipak mogla imati utjecaja na njega. Pristaje, a meni već biva lakše. No, ne zadugo.
Dinina kuća je u gradu i za nekoliko minuta vožnje već smo stigli. Čeka nas na jednome raskrižju, a sastanak smo dogovorili na Facebooku. Dino nema telefon ili mobitel, ali ima teblet koji mu je posudio prijatelj Ante pa mu služi za komunikaciju.
- Evo, to je kuća u kojoj živim, govori „domaćin" i pruža ruku.
Već na ulazu zapahnjuje nesnošljivi smrad. Svjestan je toga Dino pa upozorava da dijete ostane ispred kuće. Doduše, znatiželjnik je ipak povirio u unutrašnjost Dininog „doma", ali isto tako ga brzo i napustio.
Riječima ne mogu opisati viđeno, skenirala sam to na brzinu i pohranila u kratkoročnu memoriju. Odzvanjaju tek Dinine riječi kako se nije snašao nakon što su mu oba roditelja umrla, opijao se, ali kako nije loš čovjek i kako želi okrenuti novu stranicu u svome životu. Govori da ne treba novac, ali vapi za pristojnim sobičkom jer tu gdje je niti ima gdje jesti niti leći, okupati se... Kaže i da je ostao bez električne energije te da duguje oko četiri tisuće KM elektri. Priznaje da je to mogao pomalo i plaćati, ali je vjerovao da nema tu obvezu jer je socijalni slučaj. K tomu ima i 90 postotini invaliditet.
- Pomoć u hrani dobivam od Merhameta i Kapi ljubavi, a mjesečno primam do 300 KM pomoći i invalidnine. Toni Šteko mi u Prodexu plaća jedan obrok dnevno, Matijas Đikić za blagdane donese jelo i ponekad dadne novac. Imaš li cigaru? - tiho prekida Dino dok razgovor nastavljamo u kafiću, inače to je bilo neizvedivo u njegovoj kući. Točnije, kuća je u sestrinom vlasništvu koja s obitelji živi u Livnu.
- Nisam lopov, mrzim nasilje prema bilo komu. Malo sam i radio na istovaru plinskih boca, ali rekli su mi da sam „malo nejak". Ne mogu baš ni stisnuti šaku - nastavlja gotovo istim tihim glasovom. Nisam mislio da ću preživjeti prošlu zimu, a neki su se i "kladili" da neću.
Ipak, preživio je.
Kazuje da mu je prijatelj kupio ribički štap pa zajedno odu u Kovače gdje love na Šujici.
- Tek sam početnik i nisam još ulovio ni jednu ribu - uz blagi osmijeh iskreno na upit odgovara Dino.
Hoće li Dino naučiti „pecati" i imati novi, dostojanestveniji dom? Hoće li imati novu priliku i znati ju iskoristiti - uistinu ne znam. Zaslužuje li drugu priliku? Da, kao i svatko.
Svjesno, iako bi možda netko mogao reće i neprofesionalno, do pisanja ovog teksta nisam kontaktirala ni socijalnu službu, ni elektro poduzeće, ni humanitarne udruge, a ni mišljenje Dininih prvih susjeda nisam tražila. To nisam učinila iz razloga što smatram da se u ovom slučaju ne treba čekati ni jedne jedine minute. Kaže se da je svatko kovač svoje sreće, Dino očito dosad nije umio biti dobar kovač, ali spreman je učiti, a učenik treba učitelja. To smo svi mi.
Na koncu zamolio je da ne objavljujem fotografiju njegove „kade" i „kupaonice". Nakon toga uspjela sam tek reći da ću u članak uvrstiti poveznicu na njegov Facebook profil kako bi mu se mogli javiti svi oni koji mu mogu i žele pomoći. Bez te želje, ovi retci ostaju samo mrtvo slovo na papiru.
Zora Stanić/Tomislavicty