Studij edukacijske rehabilitacije
Kroz godine, kako se razvijala edukacijsko-rehabilitacijska znanost, mijenjao se i naziv. Tako su se edukacijski rehabilitatori nekad nazivali defektolozi odnosno defektolog-učitelj, defektolog-odgojitelj, defektolog-rehabilitator, profesor rehabilitator i sl. U skladu s potrebama, naziv je promijenjen u edukacijski rehabilitator, magistar edukacijske rehabilitacije, ali i dalje vrlo često ovaj naziv dovodi do zbunjenosti šire javnosti koja nije upoznata s promjenama u struci i nazivlju.
Tijekom studija, koji traje 5 godina, studenti stječu znanja iz područja edukacijsko-rehabilitacijskih znanosti koje podrazumijevaju provođenje različitih dijagnostičkih, edukacijskih i rehabilitacijskih postupaka. Populacija s kojom rade edukacijski rehabilitatori su osobe s oštećenjima vida, teškoćama učenja, deficitom pažnje/hiperaktivnim poremećajem (ADHD), intelektualnim teškoćama, poremećajima iz spektra autizma, višestrukim teškoćama, motoričkim poremećajima i kroničnim bolestima.
Edukacijsko-rehabilitacijska djelatnost obuhvaća:
rano otkrivanje i ranu intervenciju
timsku dijagnostiku
procjenu potreba za podrškom
izradu individualiziranih programa poticanja, osobno usmjerenih i obiteljski usmjerenih planova podrške
procjenu profesionalnih interesa i sposobnosti
promicanje prava djece s teškoćama u razvoju i njihovih roditelja, kao i osoba s invaliditetom u zajednici
edukacijsko-rehabilitacijske individualne i/ili grupne postupke i programe
odgojno-obrazovni rad s djecom s teškoćama u razvoju
koordinaciju podrške u različitim sustavima u svrhu zastupanja, upućivanja i praćenja korisnika
edukacijsko-rehabilitacijsku superviziju, savjetovanje, suradnju i timski rad
edukacijsko-rehabilitacijska stručna i znanstvena istraživanja i evaluaciju
Edukacijski rehabilitatori imaju znanja i vještine potrebne za profesionalnu interdisciplinarnu suradnju koja se može ostvariti u edukaciji, rehabilitaciji i kliničkoj praksi. Mogu provoditi neposredni odgojno-obrazovni rad kao i savjetovanje drugih stručnjaka i roditelja. Edukacijski rehabilitatori mogu raditi u zdravstvenim, znanstvenim, odgojno-obrazovnim ustanovama, ustanovama socijalne skrbi, te u privatnoj praksi.
Studij edukacijske rehabilitacije Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru djeluje od akad.2015./2016. godine uz podršku Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Ukoliko želite saznati još pojedinosti o organizaciji Studija edukacijske rehabilitacije na FPMOZ možete ih potražiti u letku iz priloga.