Ovo je Mostar: Pakleni dani i tropske noći
Za razliku od BiH većina europskih zemalja ozbiljno se pozabavila ovom problematikom. Većina ih ima svoje kriterije za utvrđivanje "opasnih temperatura", ovisno od klimatskih uvjeta. Tako se, primjerice, u Njemačkoj i Švicarskoj nastava u školama prekida kada tri dana za redom dnevne temperature prelaze 30 stupnjeva Celzijevih. Također, i Svjetska zdravstvena organizacija jasno je ustanovila temperaturne granice čovjekove upotrebljivosti i izdržljivosti. Prema njihovoj odredbi, čovjek može ispoljiti maksimum svojih kreativnih i drugih moći na radnom mjestu podnoseći temperaturu najviše do 35 stupnjeva. Ako se ta temperatura u kontinuitetu premašuje, onda je neophodno poduzeti određene mjere za zaštitu ljudi, kao što je, primjerice, dvokratno radno vrijeme, odmori ili slično.
U Mostaru, kao i u cijeloj Hercegovin takve temperature vladaju već danima, ali vlast koja je na odmoru ne razmišlja se o mogućnosti proglašenja elementarne nepogode.
Oni koji bi trebali poduzeti nešto po ovom pitanju sasvim sigurno se ne prže na paklenim vrućinama, nego su na nekom od svojih ljetnih destinacija. Njih ionako ne zanima nitko osim njih samih. Europa je miljama daleko od nas, i sigurno je tamo puno vrelije na 35, nego nama na našem čelopeku i zvizdanu od preko 40 stupnjeva.
HERCEGOVINA.info