Hercegovina spala na 27 hektara, a suhe smokve nema u dućanima
Oko 12.000 stabala, odnosno samo 27 hektara intenzivnih nasada pod smokvom ima Hercegovina?! Istina, na okućnicama se smokva može naći tu i tamo, ali nije to ni izbliza kao nekada, kada, istina, nije bilo intenzivnih nasada, međutim, praktično nije bilo ni jednog, ne vinograda, nego vinogradića, pa ni pristavice s lozom, a da na njoj nije rasla i smokva. O vrtovima, okućnicama, pa i njivama s duhanom da se i ne govori. Smokva nikada nije u Hercegovini imala povlašteni tretman, bila je uvijek u drugom planu, što se mjesta sadnje i podloge tiče, njezino carstvo bili su okrajci.
Slastica iz okrajaka
U tradicionalnoj Hercegovini bila je u drugom planu što se tiče uzgoja, ali što se korištenja tiče, pozicija joj je bila puno bolja nego danas, kada se ni u jednoj trgovini ne može naći domaća suha smokva, a da se o pekmezu, džemu, slatkom i sličnim proizvodima od smokve i ne govori. Smokve su se pažljivo brale, zelene i "ukukuvijale", sušile u improviziranim sušionicama, a onda s ljubavlju spremale, ostavljale za zimnicu. Ljepše, blijedo smeđe bolje odmah su se odlagale i spremale za najsvečanije prilike, a slabije - tamniji i oštećeni plodovi su se prokuhavali u vreloj vodi, nerijetko posipali brašnom, što je, uz kamuflažu nedostataka, jamčilo privlačnost i mogućnost duljeg čuvanja.
- Mogućnosti smokvarstva, ne znam koliko bih u postotku rekao da smo iskoristili, rekao bih vrlo, vrlo malo, jednoznamenkast broj, dvoznamenkast nikako. Željeli bismo smokvu, a tako možemo jedino povećati površine, odnosno broj stabala, konzumirati više od mjesec, odnosno dva, da to bude proizvod koji možemo imati cijelu godinu - kazao je dr. Marko Ivanković, ravnatelj Federalnog agromediteranskoga zavoda iz Mostara.
Zavod je sedmi put organizirao promotivno-ocjenjivačku izložbu i znanstveno-stručnu radionicu te se već sedmi put čulo isto: "Površina 27 hektara intenzivnih nasada, nepunih 12.000 stabala". Broj bi sigurno bio veći da na početku mandata prošle federalne Vlade nisu ukinuti poticaji za kapitalna ulaganja, koji su u razdoblju od 2006. do 2010. dosegnuli 10.000 KM po hektaru. Poticaj je pomogao da se povećaju površine zasađene smokvom, ali se početak promoviranja te kulture od Federalnog agromediteranskoga zavoda - FAZ-a podudario s njegovim ukidanjem, pa se tako brojke iz godine u godinu ponavljaju. Ravnatelj Ivanković je u kraćem izlaganju upozorio kako, zbog zimske golomrazice i kasnog mraza, u ukupnom zbroju sigurno nedostaje nešto stabala. Šteta, velika šteta. Razvoj smokvarstva mogao je kroz veća ulaganja osigurati jedan broj u Hercegovini tako potrebnih produktivnih radnih mjesta.
Tržište "guta" smokvu
Izlaganja stručnjaka FAZ-a - dr. Adrijane Filipović, mr. Andrijane Vučić, mr. Nine Rotima i ing. Milene Bilić u znanstveno-stručnom dijelu radionice o temi "Smokva 2017." okupljene proizvođače i stručnjake posredno ili neposredno vezane uz tu oblast samo su dodatno učvrstila u uvjerenju kako smokva može puno više dati jugu Hercegovine od sadašnjeg stanja.
Dakle, nekada je smokva u Hercegovini bila ne samo jedna od glavnih slastica nego se i "smočila" s kruhom i jela, odnosno služila je i za prehranu. Na sreću, u takvom prehrambenom smislu, danas za njom nema potrebe, ali bi zato prerađevine od smokve mogle dobiti tu ulogu. Međutim, nemamo ni prerađevina. Ono što se spremi - pekmez, džem, slatko, smokvenjaci..., naravno i rakija, uglavnom je za kućnu upotrebu, rijetko toga ima i za prodaju na improviziranim tezgama.
Zašto je tako, slikovito objašnjava Hivzija Šator iz Lokava pokraj Čapljine, najveći proizvođač smokava u BiH: - Ako se smokva može prodati u svježem stanju po dvije marke i više, ne isplati se sušiti je. Ne isplati se čak ako je cijena po kilogramu veća od 1,50 KM! Dakle, najveći proizvođač smokava s nasadom od četiri hektara otkriva zašto se gotovo sve bosanskohercegovačke smokve, oko 85 posto proizvodnje, potroše u svježem stanju, odnosno traju dok i dozrijevaju, odnosno mjesec do dva. U zemljama u kojima je uzgoj smokava važna grana voćarstva, smokva kroz prerađevine traje kroz cijelu godinu, pa i dulje.
Očito je, dakle, kako bi za sličan tretman kod nas, prije svega, bar za dva-tri puta, trebalo povećati površine, a onda stimulativnim kreditima potencirati preradu smokava. Inače, kada je o smokvi riječ, vrijedi napomenuti kako je ona jedna od najstarijih kultiviranih voćaka na svijetu. Prema fosilnim ostacima, zaključeno je kako se smokva uzgajala mnogo prije pšenice i ječma, pa je time predstavljala i prvi primjer organizirane poljoprivredne proizvodnje. Potječe iz Male Azije, prostora između istočne Turske i sjeverne Indije. Upravo je Turska s godišnjom proizvodnjom od 260.000 tona jedan od svjetskih lidera u proizvodnji, dok je u Europi glavna Španjolska na koju otpada oko 30 posto proizvodnje, udio Hrvatske kreće se oko dva, a BiH oko jedan posto europske proizvodnje.