Kako su ukradeni automobili iz Hercegovine završavali u dijelovima na crnom tržištu Hrvatske i Srbije

pritvor, teroristički napad, policija, Sipa, policija, grobnica, oružje, uhićenja, policija, sipa uhićenje, Sipa, uhićenje, ratni zločin, Sipa, akcija, Mostar, policija, akcija, knjige, Sipa, pljačka, Sarajevo, bomba, Sipa, uhićenje, vehabije, policija, akcija, sipa uhićenje, bomba, supruga, djeca, taoci, Mostar, uhićenje, droga, policija, Hercegovina, uhićenje, Sipa, sipa uhićenje, utaja poreza, Milenko Trifunović, Sipa, prilikom pretresa i uhićenja, protuavionski top, veću količinu oružja, Sipa, sipa uhićenje, Mostar, ratni zločini, silovanje, Livno, Sipa, uhićenje, sipa uhićenje, Mostar, uhićenje, ratni zločin, teroristi, BIH, Vatikan, eu, Balkan, dojava, Sipa, BIH, terorizam, Sipa, uhićenje, sipa uhićenje, ratni zločin, gradonačelnik Budve, uhićenja, Crna Gora zemlja, Bijeljina, terorizam, Mostar, Policijski dužnosnici, sigurnost, Sipa, crna kronika, terorizam, Sipa, ratni zločini, foča, Sipa, ratni zločin, ratni zločini, Sipa, sipa uhićenje, Sipa, Sipa, Sipa, PDV, kinezi

Sud BiH uvažio je prijedlog Tužiteljstva BiH i odredio mjeru jednomjesečnog pritvora osumnjičenim za kazneno djelo organiziranog kriminala u vezi s kaznenim djelima krijumčarenje i kaznenim djelom teška krađa, priopćeno je iz Suda BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navedena šestorka uhićena je u ponedjeljak na širem području Hercegovine u sklopu akcije ‘X' koju su po nalogu Tužiteljstva i Suda BiH izveli pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Dnevni list ekskluzivno donosi priču o tome kako su se otuđivala skupocjena vozila na području Hercegovine, a potom u dijelovima završavali na crnom tržištu naše zemlje te Hrvatske i Srbije.

Istražitelji sumnjaju da je organizator grupe bio G. N.  koji je u periodu od 2012. godine do dana uhićenja s ciljem pribavljanja protupravne imovinske koristi organizirao grupu radi krađe skupocjenih vozila te njihovog krijumčarenja i prodaje u našoj zemlji i Republici Hrvatskoj i Srbiji. Grupi su pristupili ostali osumnjičeni i svako je imao točno određene i podijeljene uloge i zadatke.
N. je kako se sumnja naručivao krađe skupocjenih vozila, a prethodno je osiguravao mjesta njihovog skrivanja, te mjesta i načine rastavljanja te daljnjeg prijevoza do kupaca tih dijelova.
Sumnja se da su J. C. i J. M. te drugi njima poznati članovi grupe imali ulogu da koristeći sofisticirani alat i opremu tzv. Dekoder otuđuju skupocjena vozila, a potom su ista odvozili i skrivali na već dogovorenim lokacijama na području Mostara i drugih mjesta na području Hercegovine.

Nakon izvjesnog protoka vremena od dana krađe, vozila bi odvozili i predavali F.V., Z. K. i M. M. te drugim njima poznatim članovima grupe koji bi zajedno sa Željkom Brkićem rastavljali vozila u dijelove. Pri tome su osumnjičeni dobro pazili da se izbruse brojevi šasije automobila i prikrile identifikacijske oznake na istim. Goran Nižić i Marko Nižić nakon toga bi preuzimali dijelove te sami ili uz pomoć Viktora Nižića organizirali prijevoz do krajnjih kupaca na području naše zemlje, Hrvatske i Srbije. Sumnja se da je ova grupa odgovorna za više desetaka krađa skupocjenih automobila.

Inače, kako smo već pisali, na ročištu za određivanje pritvora održanom u srijedu u Sudu BiH, tužitelj Džermin Pašić je za svu šestoricu predložio mjeru pritvora zbog bojazni da bi isti boravkom na slobodi mogli pobjeći i tako postati nedostupni pravosuđu naše zemlje, utjecati na svjedoke i ponoviti kazneno djelo. Branitelji osumnjičenih, odvjetnici Josip Rudeš, Nada Dalipagić, Irena Pehar, Senad Dupovac i Ana Primorac, detaljno su se osvrnuli na prijedlog Tužiteljstva i isti prijedlog osporili. Odvjetnici su u svom izlaganju obrazložili Vijeću suda BiH da nisu ispunjeni uvjeti za određivanje pritvora, jer tužitelj nije konkretizirao dokaze na kojima zasniva postojanje osnovane sumnje da su osumnjičeni počinili kaznena djela. Sud je na kraju prihvatio prijedlog Tužiteljstva BiH i osumnjičenu šestorku zadržao u pritvoru.
Akcija ‘X'je izvedena u suradnji sa pripadnicima Obavještajno-sigurnosne agencije BiH i policijskim službenicima Granične policije BiH, MUP-a Sarajevske, Hercegovačko-neretvanske i Zapadnohercegovačke županije. Izvršeni su pretresi objekata na deset lokacija.
-Radi se o procesuiranju osumnjičenih za pripadnost strukturama auto-mafije, na području Hercegovine i šire, kazao je u vrijeme trajanja akcije Boris Grubešić, glasnogovornik Tužiteljstva BiH.

Odvjetnici: Tužitelj nije konkretizirao dokaze

Branitelji osumnjičenih, odvjetnici Josip Rudeš, Nada Dalipagić, Irena Pehar, Senad Dupovac i Ana Primorac, detaljno su se osvrnuli na prijedlog Tužiteljstva i isti prijedlog osporili. Odvjetnici su u svom izlaganju obrazložili Vijeću suda BiH da nisu ispunjeni uvjeti za određivanje pritvora, jer tužitelj nije konkretizirao dokaze na kojima zasniva postojanje osnovane sumnje da su osumnjičeni počinili kaznena djela. Sud je na kraju prihvatio prijedlog Tužiteljstva BiH i osumnjičenu šestorku zadržao u pritvoru.