Wolff-Parkinson-White sindrom
U većini slučajeva, epizode ubrzanog rada srca nisu opasne po život, no mogu se javiti ozbiljni srčani problemi. Tretmani za Wolff-Parkinson-White sindrom mogu zaustaviti ili spriječiti epizode ubrzanog rada srca, a postupak poznat kao ablacija može trajno ispraviti ritam srca.
Simptomi Wolff-Parkinson-White sindroma
Simptomi Wolff-Parkinson-White sindroma su rezultat ubrzanog rada srca, a mogu uključivati:
Palpitacije (neugodan osjećaj rada srca)
Vrtoglavicu
Lakomislenost
Nesvjesticu
Lako umaranje tijekom vježbanja
Anksioznost
Simptomi se najčešće prvi put javljaju u tinejdžerskim godinama ili u ranim 20-ima. Epizode ubrzanog rada srca mogu početi iznenada i trajati nekoliko sekundi ili nekoliko sati, a najčešće se događaju tijekom vježbanja.
Ako osoba s Wolff-Parkinson-White sindromom također ima vrlo brz rad srca, mogu se razviti ozbiljniji simptomi, uključujući:
Bol u prsima
Stezanje u prsima
Otežano disanje
Naprasnu smrt
Simptomi kod dojenčadi s Wolff-Parkinson-White sindromom mogu uključivati:
Kratkoću daha
Slabu aktivnost djeteta
Loš apetit
Brze otkucaje srca vidljive na prsima
Liječenje Wolff-Parkinson-White sindroma
Liječenje ubrzanog rada srca
Ubrzani rad srca može se ispraviti, a otkucaji srca usporiti jednostavnim fizičkim pokretima. Međutim, možda ćete trebati lijekove ili kakav drugi liječnički tretman za usporavanje rada srca.
Liječnički tretmani za usporavanje rada srca uključuju:
Vagusne manevre - vaš liječnik može vam preporučiti ovaj postupak, koji pomaže regulirati otkucaje srca. Manevri mogu uključivati kašljanje, zadržavanje zraka i stavljanje leda na lice.
Lijekove - ako vagusni manevri ne zaustave ubrzani rad srca, možda ćete morati uzeti injekciju antiaritmika, kao što je adenozin, kako bi uspostavili normalan rad srca. Ubrizgavanje ovog lijeka se primjenjuje u bolnici.
Kardioverziju - u ovom postupku se pomoću struje utječe na električne impulse i vraća normalan srčani ritam. Kardioverzija se obično koristi kada manevri i lijekovi nisu učinkoviti.
Sprječavanje epizoda ubrzanog rada srca
Pomoću sljedećih tretmana moguće je ispravljanje ili rješavanje problema vezanih za Wolff-Parkinson-White sindrom u većini slučajeva:
Radiofrekventna kateter ablacija - najčešći je tretman za WPW sindrom. U ovom postupku, kateter se provlači kroz krvne žile do srca. Elektrode na vrhu katetera se zagrijavaju te se uništava dodatni električni put i sprječava ga se da ubuduće šalje električne signale. Ovaj postupak je vrlo učinkovit, a komplikacije, koje mogu uključivati ozljede ili infekcije srca, su rijetke.
Lijekovi - antiaritmički lijekovi, poput flekainida ili propafenona, mogu spriječiti ubrzani rad srca. Lijekovi se obično daju osobama kod koji se iz nekog razloga ne može provesti radiofrekventna kateter ablacija, ili joj se ne žele podvrgnuti.
Kirurgija - kirurška operacija kojom se uklanja dodatni električni put učinkovita je u gotovo svim slučajevima. Međutim, radiofrekventna kateter ablacija je jednako učinkovita i manje invazivna, stoga je ova metoda za sada rijetkost. Kirurška operacija je obično rezervirana za osobe koje imaju operaciju srca zbog drugih razloga.
Wolff-Parkinson-White sindrom bez simptoma
Ako imate Wolff-Parkinson-White sindrom, ali nemate nikakve simptome, vjerojatno nećete trebati liječenje. Kod nekih osoba bez simptoma, dodatni električni put može spontano nestati tijekom vremena.
Vaš liječnik će procijeniti rizik od epizoda ubrzanog rada srca na temelju nalaza iz EKG-a ili elektrofiziološkog testiranja. Ako liječnik bude smatrao da ste u opasnosti od epizoda ubrzanog rada srca, može predložiti radiofrekventnu kateter ablaciju.
Izvor: krenizdravo.com
Vezani članci