Vrijeme za potpuni prijelaz na ljetnu prehranu
Organizam je ovih dana pod zamjetnim stresom, te bi mu nagle, drastične dijete mogle donijeti više štete nego koristi. Nutricionistički stručnjaci stoga preporučuju postupni prijelaz na više manjih obroka laganije, probavljivije hrane, s naglaskom na pojačanom unosu vitamina i minerala.
Što je sve "lagano"?
Nutricionisti preporučuju postupni prijelaz na više manjih obroka laganije, probavljivije hrane, s pojačanim unosom vitamina i minerala.
Lagana je hrana, po definiciji, proizvod koji ima 33 % manje kalorija ili 50 % manje masti po obroku od istog takvog (standardnog) proizvoda. Međutim, u Europi ne postoji zakon s jedinstvenom vrijednosnom ljestvicom, pa oznaku light mogu dobiti i proizvodi s manje kalorija, šećera, masnoća, čak i alkohola ili kofeina.
Želite li uistinu biti sigurni da je jelo niskokalorično i lagano, oslonite se na vlastite snage i pripremajte obroke kod kuće, koliko vam to vrijeme omogućava. Namirnice poput svježeg povrća, voća, jogurta, tofua i žitarica prirodno su light.
Iskoristite bogatstvo šarene ponude na tržnicama - ovo je vrijeme idealno za isprobavanje privlačnih recepata s kojima ćete ući u ljetnu sezonu. Isprobajte aromatičnu hladnu juhu od rajčica, za ručak ponesite na posao povrće s neobičnim umakom od limuna, iznenadite goste ukusnim ribljim cartocciom, osvježavajućom voćnom juhom od višanja ili mousseom s bananom Fantasia, a sebe počastite prhkom tiramisu tortom. Vegetarijanci i vegani bit će vam pak zahvalni na sladoledu bez namirnica životinjskog porijekla.
Light označava i način pripreme namirnica sa što manje masnoća i što kraćom toplinskom obradom. Umjesto prženja, pohanja i pečenja, odlučite se za kuhanje, pirjanje, kuhanje na pari, stir fry u woku, pečenje u foliji, grill i ostale načine pripreme koji ne uključuju mnogo masnoće. Okus oplemenite začinskim biljem, lukom, češnjakom, kokosovim mlijekom i voćnim sokovima. I masnije namirnice, poput mesa i ribe, možete učiniti nemasnima odstranite li im svu vidljivu masnoću i kožicu (već prije pripreme).
Očistite organizam i izbacite nakupljene toksine ispijanjem većih količina (oko 2 litre) zdravih tekućina: biljni čajevi i svježe iscijeđeni sokovi pružit će vam ljekovite sastojke, vitamine i minerale, a neće vas opteretiti suvišnim kalorijama. I nikako ne zaboravite vodu! Od voćnih se sokova mogu raditi i odlični bezalkoholni kokteli - probajte egzotičnu granitu i atraktivno voće u Studenoj.
Korisni savjeti
Brzi savjeti za laganu kuhinju kod kuće:
kupovni umaci i juhe brzo su rješenje za dobru večeru, a želite li ih učiniti zdravijima, dodajte im svježe povrće ili kuhane žitarice
sendviče nadjenite pečenim, grillanim ili svježim povrćem, tofuom, tofu majonezom, biljnim namazima ili svježim sirom, u koji ste dodali nasjeckane rotkvice, češnjak ili vlasac
ideje za doručak: miso juha, kaša od rižinih pahuljica, müesli, integralni kruh s maslacem od kikirikija ili sezama
skuhajte povrće, propasirajte ga, začinite i - dobili ste odličan umak za tjesteninu ili rižu
nabavite bočicu za ulje s čepom u obliku prskalice; dobro će vam doći kod pripreme jela na neprianjajućoj tavi. Umjesto uobičajene žlice koju dodajete za pečenje, površinu tave samo posprejajte uljem
birajte nemasne varijante mlijeka i mliječnih proizvoda - jogurta, sireva, kiselog mlijeka, sladoleda.
U restoranu:
naručujete li salatu, zamolite da vam preljev posluže u posebnoj zdjelici
kada birate umake za tjesteninu, uzmite one na bazi rajčice, a ne kremaste s vrhnjem
juhe nemojte odbiti, ali neka budu bistre, a ne krem
kao prilog uzmite povrće kuhano na pari
naručite sendviče sa senfom, zaboravite na majonezu
imate li mogućnost, odaberite mediteranske ili orijentalne restorane - tamo ćete naići na najveći izbor lagane hrane.
Vezani članci