Ublažite opekotine od sunca na prirodan način
Najbolja borba protiv opekotina je prevencija. Ona podrazumijeva nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom, izlaganje suncu tijekom razdoblja kada je UV zračenje nešto slabije i povećan unos vode.
Ako ste zadobili opekotine, postoje prirodni načini pomoću kojih ih možete ublažiti i ubrzati oporavak. Ako imate mjehure od opekotina, stručnjaci savjetuju da ih ne istisnete. Voda unutar mjehura štiti kožu ispod mjehura i njegovim istiskanjem možete uzrokovati teška oštećenja kože.
Ovim metodama ćete ublažiti crvenilo, potaknuti brže zacjeljivanje kože, smanjiti svrbež i bolove i hidratizirati kožu.
Aloe vera
Ovo je jedan od najboljih prirodnih sastojaka za ublažavanje opekotina i mjehura. Aloe vera sadrži niz spojeva koji hrane i hidratiziraju kožu. Ima protuupalno djelovanje i može ublažiti kroničnu upalu uzrokovanu opekotinama.
Najbolje je koristiti gel od aloe vere. On će ublažiti svrbež, crvenilo i iritacije. Aloe vera će pomoći spriječiti guljenje kože kada opekotine zacijele. Gel nanesite direktno na kožu nekoliko puta dnevno, a možete ga nastaviti nanositi i kada opekotine u potpunosti zacijele.
Med
Med je odličan za zdravlje i ljepotu kože, a vrlo se često koristi za ublažavanje iritacija i opekotina. Bez straha ga možete nanositi na opekotine i površinske rane. Ima moćno protuupalno i antibakterijsko djelovanje, zahvaljujući kojem će ublažiti oštećenja kože i ubrzati zacjeljivanje.
Iako možete koristiti bilo koju vrstu meda, najbolji je manuka med. Nanesite ga direktno na zahvaćeni dio kože kako biste ublažili iritacije i crvenilo. Med možete pomiješati s malo aloe vere kako bi rezultati bili još bolji. Pomiješajte malo meda, aloe vera gela i jogurta. Razmažite smjesu po tijelu, pustite da stoji najmanje 20 minuta i isperite hladnom vodom.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje je odlično za njegu kože i može se koristiti za ublažavanje opekotina. Kokosovo ulje ima protuupalno djelovanje, hrani kožu i vraća joj elastičnost. Zahvaljujući antibakterijskim svojstvima, kokosovo ulje će smanjiti rizik od nastanka infekcija.
Kokosovo ulje nanesite direktno na opekotine. Možete ga pomiješati s malo aloe vera gela kako bi rezultati bili još bolji. Nastavite ga koristiti i nakon zacjeljivanja opekotina jer je odlično za njegu kože i prevenciju prijevremenih znakova starenja.
Krumpiri
Krumpiri su odlični za ublažavanje opekotina jer sadrže niz vitamina i minerala. Istraživanja su pokazala da nanošenjem sirovih krumpira direktno na opekotine možete regulirati tjelesnu temperaturu i ublažiti bolove.
Neoguljene krumpire dobro operite, narežite na kriške i držite na zahvaćenom dijelu kože. Možete napraviti i smjesu od krumpira i meda. Naribajte 1 krumpir i pomiješajte ga s malo meda. Smjesu nanesite na opekotine i držite 2 sata.
Zobene pahuljice
Zobene pahuljice se već stoljećima koriste za ublažavanje svraba i upale kože. Istraživanja su pokazala da mogu ubrzati zacjeljivanje rana i mjehura. U blenderu dobro izmiješajte 1/2 šalice zobenih pahuljica, dodajte malo meda i mlijeka, i dobro promiješajte. Smjesu nanesite na opekotine i pustite da stoji 20 minuta, potom isperite hladnom vodom.
Jabučni ocat
Razrijedite organski jabučni ocat s malo vode. Namočite gazu i držite ju na opekotinama. Jabučni ocat će smanjiti rizik od nastanka infekcija. Možete ga dodati u kupku i namačite se barem 30 minuta.
Pasta od kurkume
Kurkumin, glavni aktivni sastojak kurkume, je odličan za ublažavanje opekotina, bolova i mjehura. Brojna istraživanja su pokazala da kurkumin može ubrzati zacjeljivanje rana i oštećenja kože. Pomiješajte malo kurkume, meda i aloe vera gela. Nanesite smjesu na opekotine, pustite da stoji 30 minuta i isperite hladnom vodom.
Krastavci
Krastavci imaju moćno antioksidacijsko i protuupalno djelovanje, što ih čini odličnima za ublažavanje opekotina i mjehura. Krastavce prvo dobro rashladite u hladnjaku. Stavite ih u blender, dobro izmiješajte i smjesu nanesite na opekotine. Držite na koži 30 minuta i isperite hladnom vodom.
izvor: centarzdravlja.hr
Vezani članci