Treba li djeci davati probiotike?

Vidi originalni članak
Probiotici sadrže mikoorganizme odnosno bakterije koje bi trebale imati povoljan učinak na naš organizam. Radi se o proizvodima koji se mogu piti ili jesti, a navodno pomažu u proizvodnji tzv. 'dobrih bakterija' u probavnom traktu zbog kojih dolazi do eliminacije štetnih bakterija.

Kod djece se bakterije stvaraju brzo, a kada se rode gotovo da ih ni nema u njihovim organizmima. Bebe koje su rođene vaginalnim porodom imaju relativno više dobrih bakterija kao i djeca koja piju majčino mlijeko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz tog su razloga brojne firme koje proizvode formulu za dojenje počele dodavati probiotike u svoje napitke. Police u specijaliziranim trgovinama i ljekarnama zasuli su proizvodi koji su brendirani kao posebni probiotici za djecu.

Međutim, mnoga su istraživanja dokazala da ovo ipak nije čaroban sastojak za zdravlje vaše djece, a ponekad daje i razočaravajuće rezultate.

Pokazalo se da probiotici ne pomažu uvijek u liječenju problema sa probavom kod uzimanja antibiotika, ne ublažavaju bolove kod djece sa sindromom iritabilnog crijeva i ne spriječavaju nastanak ekcema i kožnih dermatitisa.

Za sada se još uvijek proučava učinak na Kronovu bolestu i kronični zatvor kod djece,

Dakle, treba li davati probiotike djeci?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravog odgovora nema jer ni znanost nije utvrdila učinke probiotika do kraja. Međutim, postoje mnoge vrste probiotika koji dolaze u različitim dozama pa je teško znati dozirati probiotike. U krivoj mjeri probiotici mogu iritirati probavni trakt.

Prije nego što djetetu preporučite probiotike posavjetujte se sa liječnikom. Budite sigurni da mu dajete pravu količinu i da će na taj probiotik reagirati dobro.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci