Što osim srca može izazvati naglu bol u prsima
U većini slučajeva bol u prsima ne ukazuje na prikrivene srčane probleme,no to ne možete znati dok ne posjetite liječnika.
Općenito govoreći, ako je bol u prsima povezana sa srčanim tegobama, praćena je sljedećim simptomima:
Pritisak i težina na prsima
Osjećaj boli koji se proteže na vaša leđa, čeljust, ramena i (posebice lijevu) ruke
Bol traje nekoliko minuta te se vraća, a varira u intenzitetu
Kratkoća daha, znojenje, vrtoglavica, mučnina
Ako bol u prsima nije povezana sa srčanim problemima prate ju:
Osjećaj žarenja u području iza prsne kosti
Gorak, kiselkast okus u ustima te osjećaj hrane koja ponovno ulazi u vaša usta
Otežano gutanje
Bol se pojačava kada mijenjate položaj tijela
Bol se intenzivira kada duboko dišete ili kašljete
Kada je bol povezana s problemima kardiovaskularnog sustava, uzrok joj mogu biti:
Srčani udar. Udar je posljedica potpunog prekida dotoka krvi koronarnoj arteriji ili njezinim granama, a najčešće nastaje naglo, akutno zbog tromboze.
Angina je srčano oboljenje koje karakterizira bol u prsima zbog prolazne ishemije miokarda (nedostatak kisika i krvi).
Disekcija aorte odnosno poremećaj aorte koji karakterizira uzdužno dijeljenje njene stijenke, pri čemu krv ulazi u pukotinu i tako nastaje drugi, lažni lumen aorte. Disekcija aorte najčešće iziskuje što hitniju operaciju jer ima jako visok rizik smrtnosti.
Perikarditis je upala srčane ovojnice, koja može biti posljedica infekcije, prisutnosti tumora ili imunološke reakcije (npr. u upalnoj reumatskoj bolesti).
Ako bol u prsima uzrokuju problemi probavnog sustava, može se raditi o sljedećim tegobama:
Žgaravica. Osjećaj žarenja se širi iz želuca ili donjeg dijela prsišta prema vratu. Žgaravica je često provocirana konzumiranjem određene vrste hrane, saginjanjem, napinjanjem ili ležanjem.
Hijatalna hernija pojavljuje se kroz otvor (hijatus) u dijafragmi kroz koji prolazi jednjak do želuca. Ako otvor postane preširoki može se dogoditi hernijacija želuca kroz ošit u prsni koš odnosno hijatalna hernija.
Ahalazija je relativno rijedak poremećaj probavnog sustava kod kojega je odsutna normalna peristaltika jednjaka, te je znatno smanjeno ili odsutno opuštanje donjeg ezofagusnog sfinktera kod gutanja, pa se hrana zadržava u jednjaku i uzrokuje bol.
Žučni mjehur i problemi s gušteračom. Žučni mjehuri ili upala žučnog mjehura (kolecistitis) ili gušterače mogu uzrokovati akutnu bol u trbuhu koja se širi na područje prsa.
Također, ova vrsta boli može imati i mišićno-koštane uzroke:
Kostohondritis je upala rebrene hrskavice na spoju rebra i sternuma (prsne kosti). Povremeno se u tom području javi i bolna oteklina te se tada naziva Tietze-ov sindrom.
Upaljeni mišići. Sindromi kronične boli, poput fibromijalgije, mogu proizvesti trajnu bol u prsima povezanu s mišićima.
Ozlijeđena rebra ili ukliješteni živci. Natučeno ili slomljeno rebro, te ukliješteni živci također mogu uzrokovati bol u prsima.
Naravno, u pozadini boli u prsima mogu biti i drugi uzroci.Primjerice, bol se može javiti i zbog napada panike. Ako osjetite razdoblja jake boli koje prati bol u prsima, ubrzano kucanje srca, hiperventilirate, pretjerano se znojite te ostajete bez daha, možda je u pitanju ovakva vrsta tjeskoba. Rijetko, rak koji uključuje prsa ili je metastazirao na taj dio tijela, može uzrokovati bol u prsima.
Ako osjetite novu ili neobjašnjivu bol u prsima, te sumnjate na srčani udar, obavezno se uputite na hitnu pomoć. Nemojte trošiti vrijeme pokušavajući sami dijagnosticirati simptome udara, jer je svaka minuta, u tom slučaju, jako važna.
Ordinacija.hr
Vezani članci