Prirodni antibiotik: Hren

Vidi originalni članak

Vjerojatno vam je poznat osjećaj kušanja svježe naribanog hrena - vatrena ljutina koja oduzima dah, snažno ulazi u nos i tjera suze na oči.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka poslovica kaže da hren provjetrava duh.

S obzirom na njegovu iznimnu ljekovitost, češće bismo se trebali "provjetravati" hrenom koji tradicionalno raste u uglu vrta i često "pobjegne" izvan ograde.

Otporna je to biljka visokih, bogatih listova i debelog, dubokog korijena, koja obiluje vitaminom C,(sadrži ga dvostruko više od limuna) i eteričnim uljem koje je bogato mirisnim sumpornim spojevima glukozinatima. Hren sadrži i vitamine B skupine te raznovrsne minerale: kalij, kalcij, željezo, magnezij, fosfor, silicij...
U proljeće se mladi listovi hrena mogu dodati salatama. Korijen se može vaditi cijele godine, a kažu da je najbolje vrijeme za to jesen.
Hren se najčešće koristi kao začin hrani - odličan je u umacima, salatama i zimnici ili kao jednostavan, svježe nariban prilog uz kuhano ili pečeno meso i kobasice.
Hren je prirodni antibiotik s jakim antibakterijskim djelovanjem, pa se u narodnoj medicini od davnina koristi za jačanje imuniteta te protiv kašlja, plućnih bolesti i općenito infekcija. Sirup od ribanog hrena s medom, propolisom i sjemenom anisa preporučuje se kao jedan je od najboljih prirodnih sirupa za liječenje plućnih bolesti.
Hren potiče rad žuči, jetre, gušterače, crijeva i želuca. Pomaže protiv bolesti mokraćnog sustava i bubrežnih kamenaca, ublažuje bol kod reume i artritisa, pročišćuje kožu.
Pripravci protiv kašlja

U svježe naribani hren dodajte malo jabučnog ili vinskog octa i malo meda, te nekoliko puta na dan uzimajte po jednu žličicu.
Potrebni sastojci: 1 žlica svježe naribanog hrena, 1 žlica nasjeckanog luka, 5 žlica vode, 5 čajnih žličica meda. Priprema: Pomiješajte hren s medom, dodajte luk i vodu te dobro promiješajte. Kratko prokuhajte pa ohladite. Uzimajte nekoliko puta na dan po jednu žličicu.

Oblog za reumu i artritis

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stavite svježe nariban hren u pamučnu tkaninu i položite na bolno mjesto tako da je platno u dodiru s kožom. Uklonite oblog kad osjetite žarenje, jer hren može na koži izazvati plikove i opekline. Prije i nakon stavljanja obloga dobro je lagano namazati kožu maslinovim uljem.

Hren je prirodni antibiotik koji liječi kašalj, probavne tegobe, urinarne infekcije, reumu i akni


Hrenov ocat protiv akni

100 g naribanog hrena stavite u staklenku i prelijte s 1 litrom voćnog octa. Ostavite da se namače 10 dana, a potom procijedite tekućinu. Ovaj ocat koristi se razblažen s vodom za uklanjanje prištića i akni. Otopinu možete nanijeti na akne kozmetičkom blazinicom, a nakon 10 minuta isperite mlakom vodom.

Unatoč ljekovitosti hren treba oprezno koristiti jer u prevelikim količinama može izazvati proljev, znojenje, krvarenje u bubrezima. Ne smije dugo biti u dodiru s golom kožom jer može izazvati plikove i opekline. Hren se ne preporučuje djeci, osobama koje imaju čir na želucu ili poremećaj rada štitnjače.

 

Vezani članci