Nevjerojatno! Žvakaćom gumom do manje kilograma
Riječ je o peptidnom hormonu sastavljenom od 36 aminokiselina koji se izlučuje postprandijalno, najvećim dijelom u kolonu, proporcionalno količini unesenih kalorija. Bazalne koncentracije PYY-a u plazmi su niske, povećavaju se unosom hrane te ostaju povišene kroz nekoliko sati. Koncentracije natašte su niže u pretilih osoba i negativno koreliraju s indeksom tjelesne mase.
"PYY je hormon koji suspreže apetit, no kada se uzima oralno, uništava se u želucu [želučanom kiselinom]. Onaj dio koji ne bude uništen teško može ući u krvotok kroz crijeva", objasnio je Robert Doyle, kemičar Sveučilišta Sirakuze i voditelj istraživanja provedenog zajedno sa Sveučilištem Murdoch iz Australije.
Njihov je tim ustanovio kako je moguće izbjeći oštećenje hormona želučanom kiselinom ako se ovaj hormon uzme oralno te tako apsorbira u krvotok. Koristili su metodu koju su prethodno razvili za zaštitu inzulina koji se uzima oralno - tada su molekule inzulina povezali s vitaminom B12. "Vitamin B12 možete smatrati oklopljenim vozilom koje štiti spojene molekule kada putuju kroz želudac do tankog crijeva i kolona, gdje se apsorbira u krvotok", objasnio je Doyle.
Sada su dobitnu kombinaciju vitamina B12 i hormona PYY uspjeli "dostaviti" u želudac, a sljedeći je korak napraviti tabletu koja bi predstavljala metodu mršavljenja. Također, udruženi talijanski i australski stručnjaci žele razviti žvakaću gumu kojom bi se ovaj hormon otpuštao i na taj način pomogao u suzbijanju gladi, slično poput kauguma koje koriste osobe koje pokušavaju zauvijek ugasiti cigaretu.
"Ako ćemo biti uspješni, žvakaća guma s PYY-em bila bi prirodan način pomoći mršavljenju. Osobe bi mogle jesti uravnotežene obroke i zatim žvakati žvakaću gumu. Dodatak prehrani s PYY-em bi djelovao tri do četiri sata poslije, smanjujući apetiti kako se bliže sljedećem obroku", završio je voditelj studije Doyle.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Medicinal Chemistry.
K. Horvat
Preuzeto s: Ordinacija.hr
Vezani članci