Napad panike je iznenadni osjećaj veoma jakog straha i uplašenosti

Vidi originalni članak
Oni katkad nastupaju u situacijama kojih se osoba od ranije boji, ali se mogu javiti i bez vidljivog uzroka.

Jednom kada dođe do napada panike mogu se razviti iracionalni strahovi ili fobije o situacijama koje su dovele do napada. Ovakvi strahovi i fobije mogu u velikoj mjeri utjecati na način života, tako što osobe najčešće nastoje izbjegavati sve takve situacije i mjesta, što im uvelike otežava život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napadi panike kod većine osoba se javljaju samo jedanput u životu, no u određenim slučajevima mogu prijeći u panične poremećaje.

Što su to panični poremećaji?
Panični poremećaji uključuju prisutnost ponavljanih napadaja, koji se javljaju najmanje jedanput mjesečno, kao i zabrinutost oko mogućih posljedica paničnih napadaja ili značajno promijenjeno ponašanje povezano s napadima.

Oni se najčešće javljaju kod muškaraca između 20 i 40 godine života, a kod žena između 30 i 50 godine života.

Žene dvostruko češće pate od paničnih napadaja, pri čemu se oni najčešće javljaju u određenim fazama hormonalnog ciklusa, preciznije - tjedan dana uoči mjesečnice, kao i tijekom trudnoće te ubrzo nakon poroda.


Pretpostavlja se da je sklonost razvoju ove bolesti nasljedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simptomi paničnih napadaja
Panični napadaj je karakteriziran akutnom reakcijom straha, koja je izrazito intenzivna i ima brojne popratne simptome. Ova vrsta napada može, ali i ne mora imati nikakav vanjski razlog ili provokativnu situaciju.

Uobičajeni simptomi koji prate panične napadaje su:

ubrzan puls, lupanje ili preskakanje srca
jaka uznemirenost
znojenje ili drhtavica
poremećena ravnoteža
navala topline
uspuhanost, ponekad uz osjećaj gušenja
bolovi u prsima
podrhtavanje mišića cijelog tijela
mučnina ili slabost
vrtoglavica ili nesvjestica
poremećen ili zamućen vid
obamrlost ili trnci
osjećaj ´gubljenja razuma´
strah od smrti
Strah od neobjašnjenih fizičkih simptoma, koji prate panične napadaje, također je simptom paničnog napadaja. Osobe ne mogu predvidjeti kad će se dogoditi sljedeći napadaj i između epizoda su jako zabrinute te žive u strahu od iduće takve situacije.

Imajte u vidu da ne morate doživjeti sve simptome paničnih napadaja. Također, s obzirom na individualnost svakog paničnog napadaja, moguće je i da imate neke simptome koji gore nisu navedeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako kontrolirati panične napadaje?
Napadi panike mogu biti vrlo neugodni, a često izazivaju strah i kod same pomisli na to da bi se mogli ponoviti. Međutim, važno je znati kako su oni fizički bezopasni te se mogu kontrolirati uz pomoć lijekova, ali i uz pomoć nekoliko metoda opuštanja.


Ako se nađete u situaciji paničnog napadaja, za početak je važno imati na umu da se ništa strašno neće dogoditi. Na ovaj način možete ublažiti posljedice takozvanog ´drugog straha´, koji predstavlja strah od paničnog napadaja, a često i sam može dovesti do njega.

Razni strahovi, bili oni stvarni ili iracionalni, javljaju se kod većine osoba. Međutim, problemi nastaju onda kada ih prate simptomi koji strah pretvaraju u napadaj panike.

Upravo iz ovog razloga potrebno je odvojeno promatrati strah i reakcije našeg tijela na strah.

Kod napadaja panike, strah je na određeni način njegov uzrok, a sve reakcije koje ga prate su posljedica. Kako bi uspješno prevladali panične napadaje, za početak je potrebno suočiti se sa samim strahom, a potom i upoznati sve simptome koji ga prate te ih naučiti kontrolirati.

Kako kontrolirati strah?
Kako smo već spomenuli, napadaji panike mogu se javiti bez vidljivog uzroka, no oni su najčešće posljedica nekih stvarnih strahova koje nosimo u sebi, premda ih često ni sami ne možemo prepoznati - bilo da se radi o strahu od odbacivanja, nesigurnosti i manjku samopouzdanja ili nečem sličnom.

Pokušajte shvatiti i vizualizirati svoj strah i događaje koji potiču napadaje panike. Ukoliko prepoznate uzroke koji dovode do napada panike, lakše i jednostavnije ćete ih moći kontrolirati. Onda kada ne znamo zašto se napadi panike javljaju, oni se mogu činiti ozbiljnijima i težima za prevladati.
No, ukoliko osvijestimo svoj strah, u trenutku paničnog napadaja moći ćemo shvatiti što dovodi do njega, a s obzirom da su to u pravilu iracionalni strahovi, na ovaj način se lakše možemo nositi s njima.

Primjerice, ukoliko se panični napadaji javljaju prije nastupa pred velikim brojem ljudi, postoji mogućnost da do njih dolazi zbog nesigurnosti ili straha od toga da ćemo reći nešto pogrešno.


U ovakvim situacijama, poznavajući uzrok paničnog napadaja moći ćemo djelovati na njega uz pomoć iduća dva koraka:

Zamislite najgoru moguću situaciju. Često su naši strahovi puno veći od same ozbiljnosti situacije. Premda ćete u većini slučajeva dobiti savjet da razmišljate pozitivno i da nema razloga za strah, činjenica je da on postoji. Ukoliko ga budete ´gurali pod tepih´ i tjerali se da razmišljate na taj način, on će vjerojatno biti još veći. Pokušajte vizualizirati najgoru moguću situaciju, kako biste uvidjeli da ona sama po sebi i nije toliko strašna.
U prethodnom primjeru, razmislite o tome što bi se uistinu dogodilo da kažete nešto pogrešno i koje bi bile posljedice. Vjerojatno nikakve, no ukoliko dozvolite strahu da vas kontrolira posljedicu bi mogli sami izazvati.

Suočite se sa situacijama koje izazivaju panične napadaje. Najgore što možete učiniti je izbjegavanje svih situacija i mjesta koje mogu dovesti do paničnih napadaja. U ovom slučaju, vi svjesno dozvoljavate tzv. ´drugom strahu´ da prevlada nad vama. Bježanje i strah od paničnih napadaja često mogu biti njihov uzrok, no ukoliko se suočite s takvim situacijama, prije i jednostavnije ćete shvatiti kako za njih ne postoji stvaran razlog.
U navedenom primjeru, umjesto da izbjegavate nastupe pred velikim brojem ljudi, pokušajte što više participirati u njima. Premda će se u početku možda činiti teško, nakon nekog vremena naučit ćete se ponašati u takvim situacijama i kontrolirati simptome koji prate panične napadaje. Također, izloženost takvim situacijama će pomoći da nadvladate paniku i pošaljete poruku svojim strahovima da imate kontrolu nad njima.

Kod prepoznavanja i kontroliranja samog straha, od velike pomoći može biti razgovor sa psihoterapeutom, koji vam može pomoći da lakše prepoznate i suočite se sa svojim strahovima. Međutim, i bez stručne pomoći moguće je napraviti prethodne korake i tako, barem djelomično, utjecati na kontrolu napadaja panike.

Kako kontrolirati reakcije tijela na strah?
Prethodno smo govorili o kontroliranju samog uzroka paničnih napadaja. Međutim, čak i onda kada znamo uzrok i svjesni smo toga da on nije racionalan, panični napadaji se i dalje mogu javljati.

U ovim slučajevima, potrebno je naučiti kontrolirati simptome koji prate panični napadaj, s obzirom da upravo strah od njih čini tzv. ´drugi strah´.

Općenito govoreći, napadi panike su najčešće su tretirani tehnikama opuštanja. Meditacija, joga i opuštanje u prirodi mogu biti izvrstan način postizanja unutarnje ravnoteže, koja će pomoći i u trenucima suočavanja s paničnim napadajima.


Budući da tvari poput kofeina, alkohola i droga mogu pogoršati napade panike, navedeno treba izbjegavati. Utvrđeno je da tjelesna aktivnost poput redovite tjelovježbe pomaže smanjiti napade panike.

Osim toga, ukoliko su napadi panike praćeni drugim poremećajima, kao što su depresija, alkoholizam ili zlouporaba droga, takve poremećaje je potrebno liječiti zasebno.

Ako do napada panike dođe, pokušajte slijediti idućih nekoliko savjeta:

Dišite duboko i polako. Upravljanje promjenama u disanju može biti ključno za smanjenje simptoma napada panike, a duboko i sporo disanje umirit će tijelo i duh.
Opustite mišiće. U slučaju paničnog napada možda ćete primijetiti bol, ukočenost i napetost tijela. Zategnite i opustite svaki skup mišića. Usredotočite se na zasebne grupe mišića, uključujući ruke i noge, ramena i leđa te mišiće lica. Pokušajte se usredotočiti na opuštanje tijela jer to može olakšati nelagodu te umanjiti tjeskobne misli.
Skrenite pažnju na nešto drugo. Ovo je izvrsna metoda izbjegavanja simptoma paničnih napadaja. Ukoliko budete razmišljali o samom napadaju, vjerojatno ćete još više povećati strah i njegove posljedice. Umjesto toga, pjevajte u sebi omiljenu pjesmu, ako ste u mogućnosti pustite glasnu glazbu, pogledajte humorističnu emisiju ili rješavajte neke matematičke zadatke. Učinite bilo što kako biste odvratili pažnju od paničnog napadaja.
Obratite se liječniku. U slučaju izrazito teško kontroliranih napadaja panike, razgovarajte s vašim liječnikom, koji vam može odrediti terapiju uz koju ćete lakše i jednostavnije kontrolirati napadaje panike. Međutim, važno je da ste svjesni toga kako lijekovi ublažavaju posljedice, ali ne i uzrok samog paničnog napadaja. Uz medikamente, psihoterapija ima jednako važnu ulogu. Djelujući istodobno na uzrok i posljedicu, jednostavnije ćete prebroditi panične napadaje.
Uz strpljenje, upornost i dosljednost napadima panike se može upravljati. Tijekom vremena moći ćete prepoznati početne simptome i ovladati napadima panike.

Vezani članci