Medicina i halucinogene gljive
Poput svake druge psihoaktivne tvari, primjena psilocibina stekla je svoje zagovaratelje, ali i žestoke protivnike. Takva podvojenost među znanstvenicima i u ovom je slučaju dovelo do velikog broja istraživanja koja su u velikoj mjeri potvrdila stavove obiju strana.
Različita su istraživanja potvrdila korisnost psilocibina u tretmanu depresije, anksioznosti, čak i nekih ovisnosti, no ne bez nuspojava.
Osim što su osjećali poboljšanja u ponašanju i raspoloženju, sudionici jednog od istraživanja izjavili su i da su doživjeli mistično, spiritualno iskustvo, odnosno da su doživjeli halucinacije, čija je učestalost među sudionicima dosegla 33%. Takva su iskustva posljedica promjena u funkcioniranju mozga do kojih dovodi vezivanje psilocibina na serotoninske receptore, koje za posljedicu ima izmijenjen način komunikacije među neuronima, što uzrokuje pojave u rasponu od iskustva nalik spavanju do sinestezije, odnosno povezivanja različitih osjeta u jedan. Iako je godinu dana kasnije 83% sudionika izjavilo da im se nakon tih mističnih iskustava život čini ugodnijim te da je spiritualizam nastavio biti dio njihovog života - upitno je jesu li nastavili s primjenom psilocibina i zapravo postali ovisni, kao i činjenice da je istraživanje provedeno u kontroliranim uvjetima, ali na samo 18 zdravih sudionika, te da bi „kućna" primjena mogla dovesti i do izuzetno nepoželjnih „mističnih iskustava" koja mogu pogoršati navedene psihičke poremećaje, pa čak i dovesti osobu do samoubojstva čineći život neizdrživim.
Drugo je istraživanje ukazalo na pozitivni učinak psilocibina na stvaranje i razvoj živčanih stanica mozga, posebice na području hipokampusa, kao i slabljenje emocije straha u uvjetima koji ju izazivaju. Takvo se djelovanje objašnjava „širenjem uma i otvaranjem novih vidika" koje psihoaktivne tvari potiču, što dovodi do uspješnijih metoda suočavanja sa stresom, ali i uspješnijeg prihvaćanja stvarnosti, zbog čega su provođena istraživanja učinka psilocibina u tretmanu terminalno oboljelih osoba. Iako se pokazao korisnim, psilocibin je i u navedenim istraživanjima izazvao nuspojave - u istraživanju usredotočenom na razvoj neurona i suočavanje sa strahom, samo kod malih količina psilocibina došlo je do pozitivnih promjena, dok su veće količine izazivale propadanje živčanih stanica mozga, kao i pogoršanje napadaja straha, dok druga istraživanja ukazuju i na mogućnost pojave paranoidnosti.
Iako su medicinske koristi od njegove primjene dokazane, zbog navedenih nuspojava psilocibin nije postao dio standardnih medicinskih tretmana, a njegova se upotreba i dalje smatra ilegalnom. Ipak, navedena istraživanja mogu poslužiti kao korak naprijed u razvoju sintetičkih lijekova koji mogu izazvati slične pozitivne promjene, ali uz manje negativnih.
Vezani članci