KANCEROGENA OPASNOST: Koju vrstu hrane nikada ne biste trebali držati u hladnjaku?
Radi se o krumpiru. Stvar je u toma da, kada se spremi u hladnjak, škrob u krumpiru pretvara se u šećer. Ako se krumpir zatim peče ili prži, ti se šećeri spajaju s asparaginskom amino kiselinom i stvaraju kemikaliju zvanu akrilamid, za koju se smatra da je štetna.
Namirnice koje svi imamo i često jedemo, a ni ne slutimo da izazivaju rak
Konkretno, akrilamid je kemikalija koja se koristi u industriji, poput proizvodnje papira, umjetnih boja i plastike. Može se pronaći u tragovima u raznim potrošačkim proizvodima, poput pakiranja za hranu, ali je pronađena i u samoj hrani.
Smatra se da je akrilamid kancerogena tvar, a istraživanja na glodavcima pokazala su kako izlaganje toj kemikaliji povečava rizik od nekoliko tipova raka.
Pokazalo se kako pomfrit i čips sadrže veće količine ove kemikalije u usporedbi s drugom hranom.
Svjetska zdravstvena organizacija i Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda izjavili su kako količina akrilamida u frani predstavlja razlog za "veliku zabrinutost" te kako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se što točnije odredio rizik i izlaganja akrilamidu u hrani.
Iako je kemikalija uspješno povezana s rakom u studijama s glodavcima, rezultati istraživanja na ljudima još nisu potpuni.
Ali krumpire ipak ne bi trebali držati u frižideru. Na hladnom i suhome mjestu da, ali ne u hladnjaku.
Vezani članci