Kako prepoznati ključne signale i znatno smanjiti rizik od infarkta

Vidi originalni članak

Ako slušate svoj organizam i naučite kako prepoznati ključne signale znatno možete smanjiti rizik od infarkta. Vjerovali ili ne, muškarci i žene imaju potpuno drugačije simptome srčanih bolesti, a kod dama se neki od njih pojavljuju čak 30 dana prije nego što dođe do akutnog srčanog udara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Kronični umor ili nesanica

Ukoliko se već neko vrijeme osjećate umornije nego inače, čak i kad ne radite ništa iscrpljujuće, to može predstavljati upozorenje da se koronarna arterija ozbiljno suzila. Smanjen dotok krvi u srce dovodi do povećanog rada srčane pumpe, što čini da se osjećamo malaksalo i premoreno, a da pritom ne možemo navečer zaspati.

2. Otežano disanje

Žene koje teško dolaze do zraka nalaze se pod ogromnim rizikom od srčanog udara. Stvar je u tome što respiratorni i kardiovaskularni sustavi ovise jedan o drugome. Pa tako, kad srce dobija manje krvi, samim tim i pluća raspolažu s manje kisika, a posljedica svega toga je otežano disanje.

3. Slabost mišića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smanjen protok krvi dovodi do toga da cijelo tijelo pati od manjka kisika. Cirkulacija krvi je sve lošija, tako da mišići ne mogu normalno raditi.

4. Vrtoglavica, mučnina i pojačano znojenje

Ukoliko imate neobjašnjiv napad vrtoglavice ili vas oblijeva hladan znoj, sasvim je moguće da se nalazite u predinfarktnom stanju. Ovaj simptom naročito je izražen kad osoba naglo ustane, jer krv ne uspijeva na vrijeme stići do mozga.

5. Neugodan osjećaj u prsima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se koronarna arterija više sužava, onemogućavajući normalan protvok krvi, to se pojačava "žarenje" u predjelu prsa. S vremenom počinju probadanja, a zatim i bol.

Kako si pomoći

S obzirom na to da je poznato kako žene imaju nešto blaže simptome koje je lako podcijeniti i odbaciti kao nešto drugo sve do trenutka dok ne bude pre kasno, važno je da slušaju svoje tijelo i ne ignoriraju ove znakove.

Obavezna je posjeta liječniku, koji bi osim mjerenja tlaka u EKG-a trebao preporučiti i test opterećenja te ultrazvuk srca i pluća. Ukoliko postoje ozbiljni pokazatelji da nešto nije u redu, trebao bi obaviti i angiografiju.

Ono što je možda najvažnije je da, posebno ako imate obiteljsku povijest srčanih bolesti, a osjećate da se nešto neuobičajeno događa s vašim organizmom, inzistirate da vam se uradi barem dio  ovih pregleda.

Nažalost, mnoge pacijentice našle su se u situaciji da im liječnici kažu "ma nije to ništa, pod stresom ste i anksiozni", da bi nakon par dana završile u bolnici sa simptomima težeg srčanog udara.

izvor: magazin.hr/positivemed.com

Vezani članci