Jedina dijeta koja daje rezultate, a istodobno je zdrava!?
Pojašnjava kako je pogrešno biti uvjeren da će uzimanje jednog dodatka prehrani riješiti problem debljine. ‘Niti dodatak prehrani, niti čarobna dijeta nije zamjena uravnoteženoj i raznolikoj prehrani. Tek kada je program prehrane pravilno uravnotežen, prehrana osmišljena tako da osigurava za svaku osobu prilagođen unos hranjivih tvari, doći će do gubitka masnog tkiva i posljedičnog smanjenja ukupne tjelesne mase', tvrdi.
Raznolika, zasitna, zdrava
‘Redukcijska dijeta mora biti i raznolika, i zasitna, ali uvijek bogata hranjivim tvarima (biljnim proteinima, proteinima iz ribe, složenim ugljikohidratima iz biljnih namirnica, bogata vitaminima i mineralnim tvarima te fitonutrijentima koji štite stanice od oštećenja), te bogata omega masnim kiselinama.
Uravnotežena i pravilna redukcijska dijeta neće izazvati probavni zatvor, glavobolje, osjećaj mučnine i slabosti, već će ona davati energiju organizmu, kako bi stanice mogle iskorištavati zalihe masnog tkiva za svoje gorivo', pojašnjava nutricionist Bratković.
Kaže kako je istina da su proteinske dijete uistinu najučinkovitije, no one visoko proteinske poput Atkinsonove dijete mogu kroz nekoliko tjedana,a naročito mjeseci stvoriti zdravstvene probleme s bubrezima, jetrom i niz nezgodnih poteškoća u vidu neugodnog mirisa po mokraći.
‘Jedna od boljih koncepata prehrane koja je i znanstveno dokazana je tzv. prehrana po Zoni, no ona nerijetko bude često slabe praktičnosti odnosno primjenjivosti, uslijed nužne edukacije o slaganju tzv. blokova proteina i ugljikohidrata', kaže.
Pravilan odabir namirnica
‘Stoga je, po meni, možda najbolji onaj koncept prehrane koji zagovara osnove mediteranske prehrane te načela prehrane prema Michelu Montignacu, dakle prehrane s niskim glikemijskim indeksom. Takva prehrana je i znanstveno najprihvatljivija i za zdravlje najsigurnija', tvrdi.
Visoko proteinske poput Atkinsonove dijete mogu kroz nekoliko tjedana,a naročito mjeseci stvoriti zdravstvene probleme s bubrezima, tvrdi Nenad Bratković
Ističe kako takav odabir namirnica ne uključuje samo ribu i piletinu (riba ne mora biti skupa, najzdravija je upravo ona najjeftinija! - skuša, srdela, sardina), već prije svega unos cjelovitih žitarica (zob, raž) i grahorica (grah, leća, bob, soja) te voća i lisnatog, glavičastog te korjenastog povrća kao i orašastih plodova.
Kod odabira povrća, kaže Bratković, krumpir nije prvi na popisu najpoželjnijih namirnica, obzirom da je prečesto na našim menijima, naročito u prženom obliku. Unos tekućine (voda, domaći biljni čajevi, cijeđeni sokovi) se podrazumijeva.
Nutricionistička je preporuka odabir mediteranskih te namirnica koji neće izazivati nagle skokove glukoze u krvi, a omogućit će se ravnoteža organizma, te će signali sitosti bit uravnoteženi.
‘Obroke i tada valja raspoređivati ravnomjerno tijekom čitavog dana, (barem 4-5 manjih obroka tijekom dana), te tada osoba na redukcijskoj dijeti neće biti niti gladna, što je izuzetno bitno kod redukcijskih dijeta. Smanjit će se i upalnih procesi, budući da je debljina stanje trajne sustavne upale organizma, te će takva prehrana rezultirati smanjenjem povišenih vrijednosti kolesterola u krvi, povišenog krvnog tlaka i šećera u krvi', pojašnjava nutricionist Bratković.
Promjena prehrambenih navika
Naglašava kako je ovakav pristup mršavljenju najzahvalniji jer omogućava promjenu prehrambenih navika, trajno usvajanje pozitivnih promjena u prehrani ne samo za osobu koja ‘drži dijetu', već i za čitavu obitelj, pa se time omogućava i podrška obitelji u mršavljenju, što je vrlo bitno. ‘Takav pristup još jednom napominjem, neće rezultirati izgladnjivanjem, već nasuprot, sitost uz gubitak masnog tkiva te smanjenje nepoželjno povišenih vrijednosti krvne slike', kaže.
Izvor: Dnevnik.hr
Vezani članci