Greške koje činimo izlažući kožu suncu
Tamnoj koži ne treba krema za sunčanje
Iako tamnijoj koži treba duže vremena da pocrveni na suncu, ona je svejedno izložena oštećenjima uzrokovanim djelovanjem sunca. Savjet je - svakako nanesite kremu sa zaštitnim faktorom, jer se karcinom kože javlja i kod osoba tamnije puti, jednako kao i kod onih svjetlije.
Sa SPF 50 ne treba brinuti
SPF se mjeri u laboratorijskim uvjetima, ali primjena u stvarnom životu mnogo je drugačija. Preporuka za nanošenje krema za zaštitu od sunca je jedna kašičica za izložene dijelove tijela s ponovnom primjenom svakih dva sata ili nakon kupanja i znojenja. Ako ne koristite preporučenu količinu nego jednom nanesete kremu za sunčanje i osjećate se sigurno tijekom cjelodnevnog boravka na plaži, SPF se dramatično smanjuje.
Tamniji ten je zdraviji
Nema ništa zdravo u vezi s prekomjernim izlaganja suncu. I sunčeva svjetlost i solarij emitiraju ultraljubičaste zrake povezane s rakom kože.
Sunčanje daje vitamin D
Umjesto dugotrajnog sunčanja, uživajte u sunčanom danu u hladu, noseći zaštitnu odjeću i primjenjujući druge mjere zaštite od sunca, a vitaminom se možete osigurati i putem prehrambenih izvora poput mlijeka, žitarica i jogurta, kao i lososa, skuše i tune.
Podloga
Za ćelije kože, svako tamnjenje i preplanulost označavaju oštećenja na ćelijskom nivou koja zahtijevaju obnovu. Ponavljanje ove situacije kroz cijeli životni vijek uzrokuje ćelijske mutacije i može dovesti do raka kože. Zbog toga je važno uvijek zaštititi kožu kremama za sunčanje. Čak i onda kada mislite da na slabom suncu pravite „podlogu" za pravo sunčanje.
U autu
Zaštita od sunca potrebna je gdje god se nalaze prozori, pa tako i u automobilu i uredu. Staklo samo blokira UVB zrake, a ne i UVA, one koje su povezane s ubrzanim starenjem i povećanim rizikom od melanoma. Zato birajte kreme koje štite od UVA i UVB zračenja i redovno ih nanosite.
Kupaći kostim
Kada sunce obasjava vašu kožu na jednom mjestu i izazove oštećenje, ta se šteta vrlo složenim procesima prenosi kroz vašu kožu, čak i na mjesta koja nikad nisu vidjela sunce. Dakle, kupaći kostim nije zaštita. Zato tijekom pregleda kože vaš dermatolog provjerava vaše vlasište i druga, suncu teško dostupna mjesta, jer nijedan dio vaše kože nije imun na melanom. U stvarnosti možete dobiti rak kože na bilo kojem mjestu ako ste bili izloženi štetnom ultraljubičastom zračenju.
Stara krema
Provjerite rok trajanja kreme - u pravilu je od 9 do 12 mjeseci. Korištenje stare kreme za sunčanje nikako nije dobra ideja, jer aktivni sastojci krema za sunčanje nestaju tijekom vremena, što znači da zaštita više nije zagarantirana.
Poseban oprez
Poseban oprez pri izlaganju suncu trebaju imati osobe koje su izložene visokom riziku od raka kože:
1. Ljudi s vrlo svijetlom kožom koji lako izgore
2. Osobe s osbnom ili obiteljskom povijesti raka kože
3. Osobe sa mnogo madeža
4. Osobe koje koriste imunosupresivne lijekove
Vezani članci