Najfiniji vjesnik proljeća: 5 razloga zašto treba jesti šparoge - 21.03.2016

Vidi originalni članak
Šparoga je samonikla biljka iz porodice ljiljana koja se na području Mediterana jede već zadnjih 2.000 godina. Jestiv je tek njeni manji dio, zato je važno pri čišćenju šparoga ukloniti zadebljale, drvenaste dijelove pri dnu, a za pripremu jela iskoristiti tek mekane vrhove.

Otkrijte kakav je sastav šparoga, i zašto ih je poželjno što češće koristiti u proljetnim kulinarskim igrama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Zdrava i dijetalna
Šparoga je bogata hranjivim tvarima. Sadrži vitamine, minerala i značajnu količinu prehrambenih vlakna. U stotinu grama šparoga nalazi se samo 20 kalorija, pa je riječ o niskokaloričnoj namirnici koja se osobito preporučuje bolesnicima, ili osobama na striktnom režimu prehrane.

2. Čuva srce
Ovo povrće ima flavonoide i saponine sa snažnim antiupalnim svojstvima koje čuvaju srce i krvne žile. Flavonoidi u šparogama smanjuju loše razine kolesterola i krvni tlak te tako preventivno djeluju na zdravlje cijelog kardiovaskularnog sustava. Otkrijte još 7 naminirnica koje prirodno snižavaju krvni tlak.

3. Jača kosti
Mlijeko i mliječni proizvodi nisu jedini zaštitnici zdravih i jakih kostiju. Naprotiv, šparoge su odličan izvor vitamina K koji je važan za sintezu proteina osteokalcina koji jača kosti. Ovaj vitamin sprječava kalcifikaciju tkiva koja može dovesti do raznih bolesti uključujući i aterosklerozu.

4. Pokretačica probave
Prehrambena vlakna u šparogama potiču probavu, a zdravlju probavnog sustava doprinosi i tvar inulin. Njime se hrane dobre bakterije u želucu, koje poboljšavaju apsorpciju hranjivih tvari, te smanjuju opasnost od dobivanja alergija ili raka crijeva.

5. Čisti organizam od toksina
Šparoge obiluje antioksidantom glutationom, koji je važan je cjelokupno zdravlje organizma. On snaži organizam, sudjeluje u sintezi proteina i rastu stanica, te predstavlja jedno od najjačih sredstva za izbacivanje toksina iz tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

punkufer.hr

Vezani članci