Svemirska sonda otkrila snažne dokaze o postojanju oceana na Titanu
Otkriće svrstava Titan među malobrojna poznata mjesta u svemiru za koja se pretpostavlja da kriju velike podzemne zalihe vode, kao što su Jupiterov mjesec Europa i Saturnov manji mjesec Enceladus.
"Postoji jaki dokaz da je Titan natopljen", izjavio je stručnjak za planete Jonathan Lunine sa sveučilišta Cornell.
Dokaz za postojanje vode na tome mjesecu prikupila je sonda Cassini, koja oblijeće Saturn. Između 2004. i 2011. sonda je šest puta prošla kraj Titana, pri čemu su znanstvenici mjerili promjene u frekvenciji radijskog signala između sonde i Zemlje, nastojeći ustanoviti u kolikoj mjeri Saturnova gravitacija utječe na oblik njegova najvećeg mjeseca.
Uz pomoć računala uspoređivali su 10-metarske deformacije kako bi utvrdili o čemu je riječ. Što je jezgra mjeseca čvršća, to manje na nju djeluje Saturnova gravitacija.
"Mjerenje prilično uvjerljivo upućuje na postojanje oceana u unutrašnjosti mjeseca", izjavio je voditelj istraživanja Luciano Iess s rimskog sveučilišta Sapienza.
"Postojanje vode ne znači da postoji i život", dodao je. "Ali Titan ima mnogo zanimjivosti - hidrokarbonate, hidrološki ciklus i gustu atmosferu", pojasnio je Iess.
Znanstvenici ne znaju je li podzemni ocean povezan sa stijenama, mogućim izvorima minerala i drugim elementima potrebnima za život.
Prema nalazima Cassinija, Titanov mogući ocean nalazi se oko 100 kilometara ispod površine. Iako na Titanu postoje jezera tekućih hidrokarbonata, poput metana i etana, podzemni se ocean vjerojatno sastoji uglavnom od vode.
"Podzemni ocean mora da se sastoji od vode, ili vode pomiješane s relativno malim postotkom soli", pojasnio je Iess.
Kad bi u oceanu bili tekući hidrokarbonati, površinski led, koji je teži, potonuo bi i sonda Cassini bi snimila globalni hidrokarbonski ocean na površini, smatra Iess.
Znanstvenici se nadaju da će usavršiti gravitacijski zemljovid Titana nakon što ga sonda ponovno posjeti 2017. godine.
Izvor: Jutarnji.hrVezani članci