Ova je šljiva superiorna: Umeboshi šljiva

Vidi originalni članak
Varljiva imena, ali ne i učinka je umeboshi šljiva - azijska voćka što je u istočnjačkim kuhinjama već više od 2.000 godina koriste kao hranu, ali i lijek. Naime, umeboshi šljiva je zapravo ukiseljena vrsta japanske marelice intezivnog slanog i kiselog okusa zbog kojega će mnogi odmah odustati od ove namirnice. No, prije donošenja takve odluke, svakako se treba upoznati s brojnim pozitivnim učincima što ga ova šljiva ima na naše zdravlje.


Oni najčešće isticani su regulacija probave, jačanje želuca i jetre, pročišćavanje krvi, uklanjanje umora te sprječavanje preuranjenog starenja. Smatra se i pravim saveznikom u rješavanju problema s mučninama (putnim, trudničkim), povraćanjem, proljevom, zatvorom infekcijama, mamurlukom..., pa stoga ne čudi da se ubraja među prirodne antibiotike posebno učinkovite u ove jesenske dane kad je izražena potreba za jačanjem imuniteta i prevencijom prehlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plod, pasta ili začin

Ova je šljiva superiorna i što se sastava tiče. Naime, sadrži čak dvostruko više bjelančevine, minerala i masti od drugog voća, a predstavlja posebno bogat izvor kalcija, željeza i fosfora. Poznata je i po svome alkalizirajućem učinku koji joj je i priskrbio naziv »kraljice lužnate hrane« budući da je sa samo 10 grama umeboshija moguće neutralizirati kiselost stvorenu konzumacijom 100 g šećera.Tu sposobnost ima zahvaljujući velikoj količini limunske kiseline koju sadrži, a koja olakšava apsorpciju alkalnih minerala (željeza, magnezija...) iz drugih namirnica te »razbija« mliječnu kiselinu u krvi i tkivima. Osim toga, i sama umeboshi šljiva sadrži velike količine alkalnih minerala kao što su željezo, kalcij, mangan, kalij itd.

Sprječava kvarenje riže
Osim u svježem ukiseljenom obliku, umeboshi je moguće koristiti i u napicima. Šljivu (ili njezine komadiće), ali i pastu moguće je namočiti u vrućoj vodi ili pak bancha čaju (japanski zeleni čaj s vrlo malo teina) te popiti zajedno s umeboshijem. Zbog svog kiselo-slanog okusa, umeboshi je dobro kombinirati i s rižom, a svi oni koji, primjerice, na putu vole imati svoju hranu, dobro znaju da upravo umeboshi produljuje rižin rok trajanja, odnosno sprječava kvarenje. U tom je smislu najpraktičnije napraviti rižine kuglice s umeboshijem u sredini ili pak sushi.

Dakle, nema sumnje da je itekako korisno na trenutak zanemariti njezin okus i uvrstiti je u svoj dnevni jelovnik, a dobra je vijest da ljekoviti umeboshi dolazi u nekoliko oblika - kao plod, pasta ili pak začin (ocat). Tako je umeboshi šljivu moguće koristiti kao slani začin u žitaricama, mahunarkama te pri pripremi umaka i maneštri, a moguće je komadiće šljive dodati već pripremljenim, odnosnio serviranim, juhama i maneštrama.

Čuva boju povrća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umeboshi pasta dobiva se mljevenjem umeboshi šljiva, koje nemaju oblik i veličinu dovoljno dobru za fermentaciju u cjelovitom obliku, uz dodatak shiso lišća, a upotrebljavaju se baš kao i šljive dok je umeboshi začin (ocat) zapravo ekstrahirana tekućina koja nastaje postupkom fermentacije umeboshi šljiva s morskom soli i ponekad sa shiso lišćem (zahvaljujući shiso lišću dobiva crvenu boju, a inače je zlatno žute boje).

Ovaj začin sadrži sve hranjive tvari kao šljiva, svojim kiselo-slanim okusom pokazao se odličnim »prijateljem« salatama. Neki ga pri kuhanju koriste umjesto soli, a pokazao se odličnim i u preljevima. Ono što svakako treba napomenuti jest da je tražen i u vrijeme pripremanja zimnice (za kiseljenje povrća) te u kuhanim jelima jer čuva i pojačava intenzitet boje povrća.


Kratko ukiseljeno povrće

Jesen je pravo vrijeme za kratko ukiseljeno povrće. Osim kupusa i repe što se tradicionalno ukiseljuju u ovom periodu, moguće je isto učiniti i s brokulom, lukom, paprikom, cvjetačom...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, povrće je potrebno narezati i malo posoliti ili pak umjesto soli koristiti umeboshi začin te ga staviti u posudu i utisnuti. Dakle, potrebno je izabrati posudu šireg otvora kako bi u nju stao, primjerice, tanjurić na koji je onda moguće staviti uteg te posudu pohraniti na sobnoj temperaturi oko sat vremena ili pak nekoliko dana (ovisno o željenom stupnju kiselosti). Kad odlučite da je povrće dovoljno ukiseljeno, potrebno ga je čuvati u hladnjaku čime će proces fermentacije biti usporen.

Vezani članci