Najljuće feferone na svijetu su....
Kapsaicin je bezbojna tvar bez mirisa koja se ne otapa u vodi. Skala je dobila ime po američkom farmaceutu Wilburu Scovilleu koji je prvi našao način da se kapsaicin u ljutim papričicama izmjeri.
Uživanje u čili papričicama ponekad je opasnije od sudjelovanja u ekstremnim sportovima.
Upoznajte Carolinu Reaper i njene sljedbenike koje treba tretirati u metalnim rukavicama jer doslovno mogu ugroziti nečiji život nakon kontakta.
Ljutina paprika mjeri se Scovillovom skalom (dobila je ime prema osnivaču Wilburnu Scovilleu), a ovisi o količini kapsaicina u njenoj kori. Što je količina ove tvari u paprici viša, to je i namirnica ljuća te ju je teže konzumirati.
Znate onaj užaren osjećaj u ustima nakon slučajnog ili namjernog grickanja feferona? Imajte na umu da običan feferon u prosjeku ima nešto manje od 500 jedinica na ovoj skali, a ljuti Worcester i do 3000 scovilla.
Najljuća papričica na svijetu?
Ako je vjerovati sucima Guinnessove knjige rekorda iz prosinca 2013., ta titula pripada hibridu po imenu Carolina Reaper koju je uzgojila tvrtka PuckerButt Pepper iz američke savezne države Južne Karoline, a koja je na Scovillovoj skali dosegla nevjerojatnih 1.569,300 jedinica.
"Pojedete li nešto preljuto posegnite za mlijekom i mliječnim proizvodima koji bolje stabiliziraju prijetnju od sve vode ovoga svijeta"
Carolina je s trona najljuće papričice svrgnula trinidadskog škorpiona (paprika Butch T iz Trinidada i Tobaga) koji je 2011. mjerio 1.463,700 scovilla, te indijski hibrid Bhut Jolokia koji je početkom 2000.-ih oduševio kulinarske znalce s nešto više od milijun jedinica na Scovillovoj skali.
Trinidaški škorpion ima 1,4 milijuna jedinica po Scovillu .
Ove papričice jedu se u svježem i sušenom obliku, a toliko su ljute da ih treba rezati sa zaštitnim rukavicama i naočalama, te konzumirati u mikrogramima. Ne nose nadimak 'ubojitih' bez razloga, jer su čest sastojak 'hladnog oružja' poput policijskih suzavaca i paprenih sprejeva za samoobranu.
Ljubitelji ljute hrane u kulinarstvu obično posežu za nešto 'slabijim' inačicama ovih vrućih crvenih papričica, a na njihovom jelovniku rado koriste meksičku vrstu jalapeno koja, ovisno o uzgajivaču, ima između 'bijednih' 2500 do 5000 scovilla.
Na ljutinu pojedinih papričica utječe puno faktora tako da biljka koju uzgojite sami ne mora biti i najvjerojatnije neće biti iste ljutine kao pri službenim testovima. Faktori koji utječu na ljutinu su: kvaliteta sjemena, vrsta zemlje, temperatura, vlaga, zalijevanje i mnogi drugi faktori. Ako se bavite uzgojem ljutih papričica, mislim da nije najbitnija stvar da imate najljuću papričicu na svijetu. Na kraju krajeva ionako nećete jesti Bhut Jolokiu na salatu i vjerojatno nećete osjetiti razliku u ljutini između nje i Red Savine, jer se radi o toliko ludo ljutim papričicama da se znojite i plačete dok gledate njihove slike preko ekrana.
Komadići ovih papričica najčešće se dodaju drugim slanim i slatkim jelima, ili pune sirom i pohaju u dubokom ulju. Sir je odličan stabilizator ljutine: ako pojedete nešto preljuto - bolje vam je odmah popiti čašu mlijeka nego svu vodu ovoga svijeta.
U svjetskoj gastronomiju iznimno je tražena i paprika habanero, koja može doseći i 350 tisuća jedinica na ovoj skali, pa se i njenim uzgojem i pripremom treba rukovati 'u rukavicama'.
prirodni-lijek.blogspot.nl
Vezani članci