U Argentini je izašla nova knjiga autorice Carmen Vrljičak Verlichak
Zanimljev je autoričin pogled "izvana" jer je ona proboravila veći dio svog života izvan Hrvatkse. Od Montesquieovih Perzijskih pisama, a i otprije se zna dobro kakvu vrijednost ima taj pogled izvana; riječ je, naime, o povijesnom perpektivizmu.
Autorica, koja je uz književnost i klasičnu filologiju studirala i sociologiju, proučava s tog gledišta razne aspekte, dakle, ne samo tko je bio Tito, nego i kakvo je bilo društvo koje ga je obožavalo.
Među ostalim temama, u knjizi se iznosi koje je elemente Tito stavio u pogon da bi izgradio vlast i svoj kult ličnosti. Također, koje je elemente upotrijebio kako bi ga Zapad i većina vladara cijenili. Način života i Titove odnose s moćnicima cijeloga svijeta. Kakva je bila sudbina niza žena koje su ga voljele.TITO tapa Što su rekli o njemu njegovi suradnici. A i koji su bili njegovi strahovi i slabosti.
Argentinska publika jako se iznenadila čitajući o različitim vidovima Titova ponašanja, o Golom otoku i o drugim realnostima koje je autorica opisala. Iako je kult ličnosti vladara dobro poznat u Argentini, čitatelje je također začudila savršenost elemenata što je ih Tito tako djelotvorno upotrijebio.
Među podatcima koji rijetko su bili objavljeni, knjiga donosi iztraživanje profesora Silvina Eiletza, filozofa i psihoanalitičara, koji otkriva što je zapravo Tito radio u Moskvi.
Među Argentinacima odavno postoji legenda da je Tito boravio u Argentini; čak ima "dokaza" o mjestima gdje je bio, gdje je radio, za koji klub je navijao itd, to je čak napisano u raznim knjigama. Carmen Vrljičak objašnjava i to.
I na kraju, da li je čovjek koji je umro u Ljubljani 1980. bio onaj isti koji se rodio u Kumrovcu 1892., ili imaju pravo oni koji mašu raznim teorijama o tome?
Claudio Rabinovich, u svojoj kolumni u novinama Río Negro, koju je naslovio Misterji i prijevara, ocijenio je knjigu kao više nego preporučljivu.
I pritom ističe da se knjiga temelji ne samo na dokumentima, nego i na svjedočanstvima preživjelih i na razgovorima s onima koji su živjeli pod Titovim režimom. Taj je materijal Vrljičak skupljala godinama. Autorica je također pohodila neka mjesta na kojima su se događaji zbivali, kao Jazovka, Jasenovac i druga.
Marcelo Zapata u Ambito Financiero ističe Titovu egolatriju koja se očituje kroz kult ličnosti, njegovu strast za glamour, luksuz i žene.
Knjiga je imala odjeka u više tiskanih i radijskih medija. Gotovo svi su istaknuli odmjerenost i objektivnost u opisivanju činjenica i likova.
Knjiga En el nombre de Tito je objavljena u izdavačkoj kući Krivodol press na španjolkome jeziku. 110 str.
Vrljicak je napisala, među ostalim, bestseler "María Josefa Ezcurra, el amor prohibido de Belgrano", a i long seller Hrvati u Argentini.
http://fenix-magazin.de/svaki-dan-jedan-hrvatski-potomak-se-odjednom-probudi-i-kaze-pa-ja-sam-hrvat/
Vezani članci