Kako brzo očistiti najprljavija mjesta u kuhinji
Svakodnevni užurbani ritam ne ostavlja nam previše vremena da bismo primjerice nakon svakog kuhanja detaljnije čistili pa je zgodno s vremena na vrijeme zasukati rukave i oprati sve one dijelove kuhinje koji su zapušteni.
Štednjak
Maknite plamenike i ako su jako prljavi, složite pastu od malo soli, sode bikarbone i vode pa nanesite i pustite da odstoji kratko prije ribanja. Kada maknete poklopce plamenika, ostat će male udubine u kojima se također nakuplja prljavština, baš kao i oko gumba za paljenje i regulaciju jačine vatre. Te ćete dijelove najbolje očistiti štapićima za čišćenje uha. Umočite ih u ocat i prebrišite unutrašnjost ispod poklopca plamenika, ali i oko gumba za paljenje vatre.
Gornji ormarići
Kod kuhanja i stvaranja pare gornji se ormarići prljaju više od onih dolje, posebno njihovo dno. Ako se malo sagnete i bolje pogledate, vidjet ćete prljavštinu, posebno u blizini štednjaka. Sitne nakupine masnoće najbolje ćete rastopiti octom i spužvicom koja ima grubu površinu. Poslije sve prebrišite vlažnom krpom.
Fuge na pločicama
Kod čišćenja pločica nema druge nego dobro stisnuti i ribati, posebno kod štednjaka jer tamo su uvijek najprljavije. Fuge su mnogima prava noćna mora. Složite otopinu od ¾ šalice hidrogen peroksida i pola šalice sode bikarbone pa uz četkicu za zube vratite fugama stari sjaj.
Hladnjak
Prvo izbacite sve namirnice s dotrajalim rokom trajanja i ostatke hrane. Toplom vodom i pamučnom krpom prebrišite unutrašnjost pa vanjska vrata hladnjaka. Vratite namirnice. Ovisno o nakupljenim mrvicama i mrljama, možda ćete biti prije gotovi ako primjerice posude za voće i povrće izvadite iz hladnjaka i operete u sudoperu pa neka se suše dok ne očistite ostatak hladnjaka.
Sudoper, slavina i radne površine
Složite otopinu od bijelog octa i vode pa nanesite na radne površine, detaljno prebrišite sve do sudopera i slavine, a soda bikarbona je poput abrazivnog sredstva za nakupljenu prljavštinu. Isperite i prebrišite vlažnom pa suhom pamučnom krpom.
Najbolje je da sudoper ostavite za kraj jer ćete koristiti vodu tijekom čišćenja. Detaljno čišćenje sudopera potrebno je barem jedno tjedno jer u njemu perete sirovo meso i razne namirnice, ali i posuđe pa se sve to na kraju nakuplja u odvodu. Sami sudoper lako ćete oprati klasičnim sredstvima ili onim prirodnima poput bijelog octa, sode bikarbone i limuna. Odvod je najbolje pročistiti kombinacijom sode bikarbone i octa. Uspite sodu bikarbonu pa dolijte ocat i pustite da se pjeni. Možete to i ponoviti pa zatim zaliti vrućom vodom. Na kraju dječjom četkicom za zube izribajte unutrašnjost.
Vezani članci