TUŽITELJ ČITAO SKY PORUKE Tito je narko novcem od 'Griselde' planirao napraviti prvu gradonačelnicu Zenice
U Sudu Bosne i Hercegovine danas je održano ročište povodom prijedloga Tužiteljstva Bosne i Hercegovine za produženje pritvora za još tri mjeseca Adnanu Smajloviću, zvanom Pepi, Sančezu Jukiću i Aidi Halać, jedino troje uhićenih u akciji "Black tie 2" koji se nalaze u pritvoru.
Tužiteljstvo je produženje pritvora tražilo zbog, kako je to danas naveo tužitelj Sanjin Kulenović, opasnosti od bijega osumnjičenih, kao i zbog bojazni da bi boravkom na slobodi mogli sakriti ili uništiti dokaze važne za istragu, te je na taj način ometati. Tužitelj je danas, manje - više ponovio ono što je rečeno na maratonskoj sjednici u Sudu BiH održanoj 25. travnja kada je tražen pritvor za svih 23 uhićenih u ovoj akciji.
Radi se o, kako to navodi Tužiteljstvo, članovima organizirane kriminalne grupe, bliskim suradnicima vođe narkokartela "Tito i Dino" Edina Gačanina iz Dubaija.
Ogrankom narkoklana u BiH rukovodio je prvoosumnjičeni Smajlović za kojeg je tužitelj danas kazao kako je bio osoba od Titovog najvećeg povjerenja.
Na teret im se stavlja da su novac stečen trgovinom velikih količina narkotika iz Južne Amerike koji je preko luka u Nizozemskoj plasiran na tržište u EU, ubacivali u legalne tokove i na taj način ga "prali".
Kako je kazao tužitelj, za financiranje projekata u BiH uglavnom je bio zadužen Smajlović, kod kojeg se nalazila jedna od kasa i kojem je Gačanin za te potrebe prema prikupljenim dokazima prebacio 500.000 KM, prenosi Faktor.
Tužitelj se i danas posebno osvrnuo na to da je grupa imala za cilj širenje političkog utjecaja , odnosno "preuzimanje države" kako se to navodi u nekim od prepiski putem SKY aplikacije. Prema riječima tužitelja, iz analize komunikacija putem Skyja vidljivo je da je Gačanin za te svrhe Smajloviću poslao 30.000 KM, a onda Smajlović pita Halać kako da joj to dostavi.
Dalje je naveo da je Halać tako financiranom kampanjom prikupila 3.000 glasova i ušla u Gradsko vijeće Zenice. Također, u tim komunikacijama Gačanin govori kako Halać ne treba puno da se eksponira, da "više sluša nego što govori", kao i da će ona postati "prvi ženski gradonačelnik".
Griselda, što je, prema analizi Tužiteljstva kodno ime Halać na Sky aplikaciji, novcem koji šalje Gačanin, zajedno sa Smajlovićem, putuje u Beograd i pohađa helikoptersku obuku, kako bi mogli prevoziti Gačanina.
Tužitelj je naveo još nekoliko zanimljivih komunikacija poput one u kojoj Gačanin pita je li određena osoba odgovorna za pad "robe", a da mu Halać odgovara kako ga je "ona spremna likvidirati, ali da se on kune da je kuhinja provaljena".
U daljim komunikacijama se navodi kako se ona "primakla gradonačelniku", da je "bliska s njegovom desnom rukom", kao i da je izabrana na funkciju u Gradskom vijeću, da će se Zenica širiti, da je planirana gradnja brojnih objekata...
Predsjedavajuća Sudskog vijeća Željka Marenić u jednom trenutku je prekinula tužitelja dok je citirao komunikacije iz SKY-ja, upitavši ga što planira uraditi za ova dva mjeseca za koja traži produženje pritvora.
Tužitelj je kazao kako planiraju vještačiti telefone oduzete od osumnjičenih, analizirati komunikaciju, kao i da je prikupljena brojna dokumentacija koju treba pomno izanalizirati, uraditi financijska vještačenja...
Također je kazao da postoji velika opasnost od bijega osumnjičenih, budući da su, kako je naveo, utvrđeni nesporni međunarodni kontakti i da postoji osnovana bojazan da će to iskoristiti i pobjeći. Kazao je i kako postoji veliki broj i dalje neidentificiranih članova ove organizirane grupe na koje bi mogli izvršiti utjecaj i uz čiju pomoć bi mogli prikriti ili uništiti dokaze.
Tužitelj je kazao da su danas dobili akt MUP-a Sarajevske županije s evidencijom prelazaka državne granice Adnana Smajlovića i Aide Halać, gdje je registrirano više prelazaka u Srbiju kada su išli na obuku, a koji se, kako je naveo, poklapaju s podacima iz SKY komunikacija "u minutu".
Obrane osumnjičenih usprotivile su se produženju pritvora za osumnjičene.
Đorđe Jugović, odvjetnik koji zastupa Smajlovića kazao je da su oni "i prvobitno nezakonito lišeni slobode i pritvoreni", a da "na osnovu današnjeg izlaganja tužitelja i da ništa ne kažu u obranu osumnjičenih pritvor ne bi mogao biti produžen".
Prijedlog je kako je kazao, prepun pretpostavki i zasniva se isključivo na operativnim saznanjima iz SKY-aplikacije, a da se "Tužiteljstvo nije potrudilo bilo što od toga potkrijepiti dodatnim dokazima u smislu posebnih istražnih radnji ili slično".
Odvjetnik Omar Mehmedbašić, koji zastupa Sančeza Jukića kazao je da su na prvom ročištu u sudnici bile 23 osobe, kao organizirana kriminalna grupa. Sad se, kako je naveo, sve svelo na njih troje, tako da se tu više ne može govoriti o organiziranoj grupi.
"Predlažem, radi ravnopravnosti stranaka u postupku, da se pritvor ukine i za njih troje", kazao je Mehmedbašić.
Za Jukića je naveo da posjeduje samo putovnicu BiH, kao i da nema dokaza da je imao namjeru bježati, što bi bio pravni osnovu za taj pritvorski razlog.
Dajana Mujkić, koja zastupa osumnjičenu Halać, kazala je da je obrazloženje tužitelja "paušalno i apstraktno", kao i da prijedlog nije dovoljno individualiziran.
- "Sve što je Tužilaštvo navodno otkrilo za druge članove grupe stavlja njoj na teret", kazala je.
- Dodala je da tužitelj nigdje ne navodi kako i na koji način je nelegalno stečeni novac stavljan u legalne tokove.
- "Na 14 strana obrazlaže se osnovana sumnja za ostale osumnjičene, kojima čak nije ni određen pritvor, nekima čak ni mjere zabrane", kazala je odvjetnica.
- Istaknula je da se njena branjenica na poziv istražitelja SIPA-e na dan uhićenja u roku od 15 minuta pojavila na adresi gdje je vršen pretres, da im je čak dala dozvolu za pretres stana koji su obavili na osnovu usmenog naloga suca, što, kako je rekla, dovoljno govori o njenoj namjeri da bježi.
- Sama Halać se obratila Sudu kazavši kako je ona višestruko nagrađivana sportašica koja je uvijek predstavljala BiH u najboljem svjetlu, kako je u Zenici stekla određeni ugled zbog čega je i izabrana u Gradsko vijeće, te obećala da ukoliko bude puštena, da će 24 sata dnevno biti dostupna za sve što bude bilo potrebno.
- Sud će odluku donijeti u zakonskom roku od 24 sata.
- U natavku pogledajte snimak dijela ročišta koje je odabrao i medijima dostavio Sud BiH.
Vezani članci