Zašto ljude lagati? Donosimo kolike su uistinu plaće u Njemačkoj!
... tvrdnje o uvjetima zapošljavanja u Njemačkoj, visini satnice, ali i lakoj i brzoj zaradi i novijim hrvatskim iseljenicima koji su za samo nekoliko mjeseci rada kupili skup automobil ili riješili mnoge goruće probleme. Ne kažemo da nema takvih slučajeva, ali oni su uistinu rijetki.
Donosimo kratku priču i pismo koje govore suprotno.
- Jedna hrvatska doseljenica je mislila kako za samo dva mjeseca rada u ugostiteljstvu može opremiti vjenčanje svog djeteta. U Mainz je došla iz Trogira, zaposlila se u kuhinji u jednom hrvatskom restoranu. Očekivala je kako će za dva mjeseca zaraditi dovoljno novaca i rješiti problem. Ako se uzme u obzir da je od zarade morala platiti stanarinu, a uz to je išla i plaćala tečaj brzog učenja njemačkog jezika, shvaćate da joj nije moglo ništa ostati. Došla je s besmislenim očekivanjima. Ali se prije toga u Hrvatskoj naslušala tolikih glupih priča i pretjerivanja o lagodnom životu i dobroj plaći u Njemačkoj. A svi znamo da nije tako, ispričala nam je taj slučaj poznanica žene koja je svoje razočaranje doživjela u Mainzu. ( Podaci osobe poznati redakciji)
Baš kao i na adrese brojnih katoličkih misija, sportskih klubova i ostalih zajednica, i na adresu naše redakcije dođe svakodnevno podosta upita Hrvata iz domovine koji žele spas od financijskih problema potražiti u tuđini.
Izdvajamo još jedno pismo Fenixova čitatelja koje je stiglo na našu adresu a koje prenosimo u cijelosti:
- Na jednom iseljeničkom portalu u Njemačkoj sam pročitao kako je u Njemačkoj sasvim lako doći do posla. I to ne bilo kakvog posla, već onog koji se dobro plaća. Navodno je satnica 31,80 bruto, za koju se za nekoliko mjeseci rada može se kupiti odličan auto, uštedjeti i živjeti pristojno. Možda to netko i može, ali ne može svatko tko odlazi iz Hrvatske ili makar oni koji idu biti fizička radna snaga.
Po struci sam konobar, pa sam preko prijatelja pronašao posao u jednom restoranu u Münchenu. Od doma sam krenuo s... velikim očekivanjima. Istina, nisam slušao priče, čitao sam po Internetu kako uspijevaju Hrvati koji odlaze iz domovine. Nisam mislio uspjeti za mjesec-dva dana. Mislio sam kako ću imati posao i pristojno živjeti, nešto zaraditi i možda za godinu, dvije se vratiti kući.
Već na prvom poslovnom razgovoru sam vidio da neće biti baš tako. Plaća nije bila basnoslovna. Bila je, rekao bih, čak i za hrvatske prilike pristojna, a za njemačke, mala. Kao konobar sam mogao zaraditi oko 950 eura neto, a ako iz te cifre izdvojim plaćanje stanarine i ostale životne troškove koji su minimalni, svakome tko živi u Njemačkoj jasno je da ćeš uštedjeti tek toliko da odeš kući u Hrvatsku na par dana, a možeš biti sretan ako ostane tek za povratnu kartu. Mogao bih reći da konobar toliko zaradi i u Hrvatskoj u sezoni ako ima tu sreću da pronađe posao negdje na obali.
I nisam zapravo šokiran, već zapanjen pojedinim ljudima iz iseljeništva koji preko medija šire laži velikim plaćama i lakim zaradama. Složio bih se jedino da je u Njemačkoj lakše doći do posla nego u Hrvatskoj, ali ako se izračunaju troškovi u Njemačkoj, zapravo plaća je prosječna za život u Njemačkoj. Ne znam zašto se toliko laže o životu u Njemačkoj. Uživa li netko u tom laganju ili ti mediji samo žele da ih se čita?, završava svoje pismo naš čitatelj kojeg je naljutila objava na jednom drugom portali.
Potaknuti njegovim pismom malo smo o iznosima dnevnica u Njemačkoj istražili i uvidjeli da one variraju pokrajine (ispravnije savezne države) do pokrajine, a u prosjeku se kreću od 7,63 pa do 15,61 euro po satu. Možda se to čini još uvijek više nego u Hrvatskoj, ali ne smiju se zaboraviti troškovi života u Njemačkoj koji su kudikamo veći nego u domovini.
U prilogu vam donosimo link i listu iznosa plaća po satnicama, kako bi se sami uvjerili u istinitost priča o lakim zaradama u Njemačkoj.
Marijana Dokoza - Feniks | http://relax-portal.info/
Vezani članci