TOPLINSKI VAL Grčka 'ključa' na 44,5 stupnjeva, stanovnici ne idu na posao, škole ne rade

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Opasna kombinacija ekstremnih temperatura, saharske prašine i visoke vlažnosti zabilježena je u Grčkoj u prvom toplinskom valu od početka godine koji je lipanj u ovoj zemlji učinio najtoplijim od 2007. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se za danas prognoziraju temperature do 40 stupnjeva, jučer je živa u termometru u pojedinim dijelovima zemlje prelazila 44.  Najopasniji toplinski uvjeti bili su u Atici, odnosno u području Atene gdje su zabilježene temperature više od 40°C.

Prema podacima mreže automatskih meteoroloških stanica meteo.gr i Nacionalne opservatorije Atene, najviša maksimalna temperatura zabilježena je u Vukoljesu u području Hanje na Kritu i iznosila je čak 44,5 stupnjeva Celzija. Slijedi grad Kranida gdje je najviša izmjerena temperatura bila 43,9°C.

U večernjem dnevniku javnog servisa ERT uključivali su se reporteri iz različitih dijelova Grčke prenoseći nevjerojatnu sliku - u 21 sat po lokalnom vremenu, plaže širom zemlje bile su i dalje dupkom pune ljudi koji su tražili osvježenje, prenosi Euronews.

Ministar nadležan za civilnu zaštitu Vasilis Kikiljas upozorio je na rizik od požara zbog kombinacije visokih temperatura i vjetra.

"Rani početak toplinskih valova, u kombinaciji sa sušnom zimom, doveo je do vrlo teške sezone požara", rekao je on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz tih razloga i vojska je imala pune ruke posla i neprestano obilazila ugrožena šumska područja, a u nekima od njih je čak i vozačima bio zabranjen prolaz.

U administrativnim granicama Atene bila su zatvorena obdaništa i osnovne škole koje tek sutra kreću sa uobičajenim radom.

I Ministarstvo rada naredilo je potpunu zabranu obavljanja fizičkog posla vani u razdoblju od 12 do 17 sati.

"U slučaju nepoštivanja ovih pravila nameće se kazna od 2.000 eura po zaposlenom", upozorio je Pavlos Marinakis, glasnogovornik Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaposlenima u državnim službama naređen je rad od kuće prethodnih dana, dok je u razdoblju od 12 do 17 sati ostao zatvoren i Akropolj, najpopularniji antički lokalitet prijestolnice.

Sva ostala arheološka nalazišta u Ateni također su bila zatvorena u tom razdoblju.

Kraj toplinskog vala nastupit će danas kada će temperature početi padati najprije na zapadu, središnjoj i sjevernoj Grčkoj, dok se u istočnoj Makedoniji i Trakiji očekuju kiša i nevrijeme praćeno jakim vjetrom.

Temperature će i dalje dosezati 33 do 35 stupnjeva Celzija, dok će u području Peloponeza, Dodekaneza i Krete one i dalje biti jako visoke - i do 38 stupnjeva.

Tek u subotu će se temperatura širom zemlje vratiti na normalne razine za lipanj, a prevladavat će pojačan sjeverni-sjeverozapadni vjetar.

U Turskoj su već izbili prvi šumski požari, a dva od pet su stavljena pod kontrolu. Na zapadu zemlje i u blizini Crnog mora avioni i helikopteri rade na gašenju ostalih.

U Edirnama je vrućina posebno teško podnošljiva zbog visoke vlage koju stvaraju tri velike rijeke koje prolaze kroz grad. Situacija je takva da mještani i posjetitelji predah traže u gradskim parkovima, vrtovima, natkrivenim bazarima, ali i dvorištima džamija.

Veliki požar također je izbio u šumovitoj oblasti na Cipru. Četiri sela u Polemiju na sjeveroistoku zemlje su evakuirana, a tri osobe prebačene u bolnicu zbog problema s disanjem.

Nikos Christodoulides, predsjednik Cipra, zatražio je tijekom službenog posjeta Jordanu, pomoć ove zemlje u gašenju požara u području Pafosa. Kralj Abdullah II je, prema neslužbenim informacijama, naručio dodatne avione za pomoć Cipru.

Očekuje se i da će dva aviona iz Grčke stići kao pomoć u gašenju požara.

Vezani članci