SUMNJA NA POKRETLJIVOST Papa Franjo otkazao putovanje u Afriku

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Papa Franjo otkazao je putovanje u Afriku planirano za srpanj zbog bolesti koljena, objavio je u petak Vatikan, pobudivši niz pitanja o pokretljivosti 85-godišnjeg poglavara Katoličke crkve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papin put u Demokratsku Republiku Kongo i Južni Sudan planiran od 2. do 7. srpnja otkazan je "sa žaljenjem" na zahtjev liječnika koji ga liječe zbog rupture ligamenta koljena.

Papa je već mjesec dana u invalidskim kolicima, ali nastavlja aktivnosti te se u petak susreo s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen.

Put je otkazan kako Papa ne bi ugrozio rezultate terapije koju prima za koljeno i putovanje će se realizirati u vrijeme koje će se naknadno odrediti, objavio je Vatikan no nije ništa naveo o putovanju u Kanadu planiranom od 24. do 30. srpnja.

Papa Ivan Pavao II. koji je umro 2005., koristio se platformom na kotačima za kretanje u Bazilici sv. Petra u zadnjim godinama svog 27 godina dugog pontifikata kada mu je Parkinsonova bolest već bila zahvatila cijelo tijelo, uključivo disanje.

Putovanje u DR Kongo i Južni Sudan u ljeti bilo bi izazov i u redovitim okolnostima za 85-godišnjeg Svetog Oca.

Već u travnju kada je posjetio Maltu papa Franjo morao se koristiti dizalom za ulazak i izlazak iz zrakoplova upravo zbog koljena. Nadalje, u nekoliko navrata prošlih tjedana Papa je bio prisiljen dužnosti ustupiti suradnicima dok je on ostao sjediti i čitati homiliju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posjet Južnom Sudanu bio je osobito važan jer je bio nekoliko puta planiran i otkazivan zbog sigurnosnih problema.

Južni Sudan je pretežito kršćanska zemlja i Franjo je onamo trebao putovati s nadbiskupom Canterburyja i Moderatorom Generalne skupštine Crkve Škotske.

"Molim za dragog brata papu Franji i žalim zajedno s njim", rekao je nadbiskup Canterburyja Justin Welby, duhovni poglavar Anglikanske crkve.

"Optimistično vjerujemo da će se Papino zdravlje poboljšati", rekao je južnosudanski katolički biskup Stephen Ameyu Martin Mulla u glavnome gradu Jubi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Južni Sudan stekao je neovisnost 2011., no građanski rat izbio je 2013. pri čemu je poginulo 400.000 ljudi. Mirovni sporazum potpisan je 2018. no u toj zemlji još traju borbe, ali i glad.

Vezani članci