Šesnaest godina od pada režima Slobodana Miloševića

Vidi originalni članak
Tog 5. listopada u Srbiji su demonstracije su izbile pošto je Milošević odbio da prizna rezultate izbora za predsjednika SR Jugoslavije, na kojima je izgubio od kandidata Demokratske opozicije Srbije Vojislava Koštunice.

Demonstranti su 5. listopada u Beogradu, na platou ispred tadašnje Savezne skupštine stigli iz čitave Srbije u kolonama automobila, autobusa i kamiona dugačkim desetine kilometara, probijajući buldožerima policijske blokade na putevima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već u prijepodnevnim satima policija je upotrijebila suzavac kako bi spriječila demonstrante da uđu u zgradu parlamenta, ali bezuspješno. Zgrada Savezne skupštine je demolirana i zapaljena, kao i zgrada RTS-a. Policija je ubrzo prestala da pruža otpor i mahom se pridružila građanima.

U večernjim satima 5. listopada 2000. građanima se sa terase Skupštine Beograda obratio novi predsjednik SRJ Vojislav Koštunica, a narednog dana, 6. listopada, Milošević je priznao izborni poraz i čestitao Koštunici.

Sljedeće godine Milošević je uhićen i izručen Haškom tribunalu, gdje mu je suđeno za genocid u BiH, ratne zločine u Hrvatskoj i na Kosovu. Bivši predsjednik Srbije i SR Jugoslavije u Hagu je preminuo 2011. godine od infarkta.

Što danas kažu akteri revolucije

- Sadašnja Vlada Srbije nastavlja ostvarivanje ključnih ciljeva i vrijednosti koje nisu ostvarene 5. listopada 2000, a proklamovane su prije 16 godina - Rasim Ljajić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Danas je situacija loša jer je mnogo propušteno krivicom onih koje zovem manekenima 5. listopada i koji su tada bili tko zna gdje, a onda su spletom nesretnih okolnosti postali dio vlasti 2004, 2005, 2006. godine - Zoran Živković.

- Za mene je 5. listopad kao i svaki drugi dan, ali je od 2000. moglo mnogo više da se uradi. Svi znaju da sam toga dana bila ispred Skupštine Srbije - Zorana Mihajlović.

- Svi smo mi tada očekivali više, ali je pitanje što je i koliko bilo realno i mislim da je najvažnije što je Srbija ostala na europskom putu - Balint Pastor.

- Naši protivnici danas su naši istomišljenici jer makar deklarativno govorimo o istim ciljevim i svi zajedno imamo obavezu da tu politiku realiziraju - Čedomir Jovanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Jasno je da je uložena ogromna pozitivna količina stvaralačke, kreativne energije, ali sam i suglasan sa mnogima na političkoj sceni koji kažu da je danas mnogo gore - Srđan Milivojević.

- Jednostavno, bez 6. listopada, bez lustracije, bez isključivanja iz javnog života onih koji su zemlju uveli u sve užase građanskog rata, pokolja, genocida, raseljavanja, bilo je nerealno očekivati bilo kakve trajne promjene - Nenad Čanak.

Vezani članci