PLJAČKA STOLJEĆA Većina ukradenih dijamanata vraćena u jedan od najuglednijih muzeja Njemačke
U jesen 2019. objavljena je vijest o spektakularnoj pljački u Dresdenu. Iz jednog od najuglednijih muzeja Njemačke ukradeni su umjetnički predmeti vrijedni više od 113 milijuna eura. Većina je sada opet na svom mjestu.
Bila je to jedna od najspektakularnijih krađa umjetnina u Njemačkoj: prije nepunih pet godina lopovi su iz muzeja Zeleni svod (Grünes Gewölbe) u Kraljevskom dvorcu u Dresdenu ukrali nakit neprocjenjive vrijednosti. Nakon suđenja pripadnicima berlinskog obiteljskog klana Remmo pet članova bande je pravomoćno osuđeno, dok jedan osumnjičeni još uvijek nije uhvaćen, piše Deutsche Welle.
Veći dio nakita sada je ponovno na svom mjestu u muzejskoj Sobi s draguljima. Od ove srijede (14. kolovoza) posjetitelji će konačno moći ponovno vidjeti te dragocjenosti; muzej će čak produžiti radno vrijeme jer se očekuje veliki broj posjetitelja.
Nakit će biti prikazan u nerestauriranom stanju – onako kako je izgledao kada su ga lopovi vratili u prosincu 2022. godine. Direktorica Državnih umjetničkih zbirki Dresdena Marion Ackermann raduje se što izložba ukradenih predmeta može publici pružiti „mogućnost da ih osobno vide“.
Premijer Saske Michael Kretschmer izrazio je tim povodom svoje oduševljenje i zahvalnost tijekom prezentacije za medije, održane dan prije ponovnog otvaranja muzeja za javnost.
Pod svjetlom u vitrinama nakit sjaji kao da nikada nije bio ukraden. Samo pri pažljivom promatranju mogu se uočiti oštećenja. „Trenutno vjerujemo da se svi predmeti mogu restaurirati“, rekla je Marion Ackermann. Međutim, to će biti moguće tek kada se istraga potpuno završi – jer još uvijek nisu razjašnjene sve okolnosti pljačke, a nakit se smatra dokaznim materijalom u sudskom postupku.
Drska provala
Podsjetimo, 25. studenoga 2019. godine pljačkaši su isključili uličnu rasvjetu ispred Dresdenskog kraljevskog dvorca, uklonili dio rešetke na prozoru Zelenog svoda i hidrauličnim alatom otvorili prozor. Dva počinitelja su ušla, prošla kroz dvije izložbene sale i stigla do Sobe s draguljima. Aktiviralo su nekoliko alarma, ali ih to nije spriječilo da teškim sjekirama razbiju vitrine s draguljima.
Lopovi su pokupili sve što im je došlo pod ruku i nestali neposredno prije dolaska policije. Ukrali su 21 jedinstveni povijesni komad nakita s ukupno 4.300 dijamanata čija je materijalna vrijednost bila veća od 113 milijuna eura.
To je bilo blago Augusta Jakog, kneza Saske i kralja Poljske. Vladao je od 1694. do 1733. godine i ušao u povijest kao kralj koji je volio luksuz, raskoš i žene. Grad Dresden njemu duguje svoju baroknu raskoš na obali Labe.
Nema sumnje da se vladar volio kititi najskupocjenijim komadima nakita. Među njima su bili mač ukrašen dijamantima, orden i jedna epoleta u koju je ugrađen jedan od najvećih dijamanata u Njemačkoj, tzv. „Saski bijeli" od gotovo 50 karata.
Pljačka stoljeća
Provala je brzo proglašena „pljačkom stoljeća“; o njoj je izvještavao cijeli svijet. Njemačka je tada izgubila jedno od svojih najvrjednijih kulturnih blaga.
Stručnjaci smatraju da je pljačku naručio neki bogati kolekcionar umjetnina. Također se vjeruje da su mnoge komade planirali rastaviti, a dijamante ponovno obraditi – jer se takvi dragulji ne mogu prodati na slobodnom tržištu.
U međuvremenu je istraga pokazala da su glavni osumnjičeni u Berlinu. Radilo se o obiteljskom klanu Remmo kojeg je policija već dugo pratila, jer su članovi te obitelji bili na korak od toga da budu osuđeni za drugu spektakularnu umjetničku krađu. Naime, oni su osumnjičeni da su u ožujku 2017. godine iz berlinskog muzeja Bode ukrali zlatnik težak 100 kilograma. Na isti drzak i hladnokrvan način, piše Deutsche Welle.
Neki predmeti nisu pronađeni
Nešto manje od godinu dana nakon provale u Zeleni svod uslijedila su prva uhićenja. Šestorica osumnjičenih našla su se pred sudom u Dresdenu; suđenje je počelo 28. siječnja 2022. godine i trajalo je više od dvije godine.
Obrana i državno odvjetništvo na kraju su sklopili nagodbu i u prosincu 2022. godine neki od ukradenih predmeta su pronađeni. Muzejska restauratorica rekla je da su neki povijesni predmeti bili znatno oštećeni: neki su imali polomljene rubove, bilo je deformacija i oštećenja prouzročenih vlagom – zbog nepravilnog skladištenja ili pokušaja čišćenja.
Zeleni svod je još prije toga ponovno otvoren za javnost. U sredini Sobe s draguljima nalazila se uništena vitrina. Posjetitelji su mogli vidjeti preostale sitne predmete koje lopovi nisu uspjeli uzeti: dugmad, kopče, ogrlice od bisera.
Sada su praznine u vitrini uglavnom popunjene. Ipak, tri posebno vrijedna predmeta s velikim draguljima, uključujući epoletu sa „Saskim bijelim“, još uvijek nisu pronađena. Marion Ackermann se nada da će i ti komadi nakita jednog dana biti vraćeni i ponovno izloženi na starom mjestu.
Vezani članci