NOVA GLAVOBOLJA ZA PUTINA Od ruskih blogera ima veću štetu nego korist
Rusko povlačenje iz harkivske regije nakon ukrajinske ofenzive, razotkrilo je niz slabosti u opskrbi Putinovih jedinica, popunjavanju nove vojske kao i krutom zapovjednom lancu zbog kojeg na terenu zaostaju za fleksibilnim Ukrajincima. Ne tvrde to samo ukrajinski izvori nego i ruski vojni blogeri čije žalopojke i zabrinutost stanjem u vojsci prenosi BBC.
"Nemate pojma koliko sam umoran pozdravljajući nekoga ujutro, a zatim moram identificirati njegove posmrtne ostatke kasnije istog dana", povjerio se telefonom jedan ruski časnik koji je služio kao marinac u Ukrajini bivšem kolegi kod kuće koji je to objavio na svom Telegram kanalu.
"Baš jučer su dvije moje snajperske grupe uništene tenkom. Trojica su umrla na mjestu, četvrti se borio za život sat i pol, drugi je u kritičnom stanju prebačen u bolnicu. Gotovo da nemamo više ljudi, a držimo liniju bojišnice dugu desetke kilometara” navodi drugi.
Dok ruski dužnosnici i državni mediji na sve načine pokušavaju umanjiti katastrofu s povlačenjem ruskih snaga s istoka Ukrajine, neki veterani i utjecajni vojni blogeri priznaju brojne probleme iznoseći ih na komunikacijskom kanalu Telegram. Platforma je zatrpana pričama o neadekvatnoj opremi, lošem zapovjednom kadru i kruto postavljenoj operativnoj zapovjednoj hijerarhiji. Ti su blogeri, iako ideološki predstavljaju rusku krajnju desnicu, trenutno najveći kritičari ruske vlasti u zemlji, a često znaju razotkriti lažna hvalisanja ruskog Ministarstva obrane. Poput onoga da je ruska vojska tobože uništila više moćnih američkih HIMARS-a nego što ih je uopće isporučeno Ukrajincima.
BBC prenosi kako jedan Telegram kanal, koji dijeli iskustva vojnika na terenu u Ukrajini nakon posljednjeg povlačenja, opisuje kako čak i postavljanje malog nadzornog drona treba odobriti viši časnik ili general, što znatno usporava otkrivanje neprijateljskih položaja. Drugi kanal na Telegramu, koji vodi veteran ruskih specijalnih snaga, objavio je fotografiju ruskog vojnika s povezom na ruci s izvezenim riječima:
"Nema goreg protivnika od vlastitog zapovjednika koji je...", a te tri točkice kriju grubu psovku. Ne zna se gdje i kada je fotografija snimljena, ali se dijeli naširoko i među veteranima i vojskom na terenu što sugerira da se mnogi slažu s tom ocjenom. Unatoč analizama o niskom moralu vojske, ruski ratni izvjestitelji i vojnici paravojnih postrojbi koji služe u Ukrajini ne smatraju da je rašireno dezerterstvo na terenu pridonijelo porazu u istočnoj Ukrajini nego vjeruju da su jedinice samo poslušale zapovijed nadređenih za povlačenje.
Ruski blogeri su svjesni i manjkavosti njihove opreme, a to se vidi i po tome što se u mnogim grupama podrške prikuplja novac za štošta, od dronova do čarapa i donjeg rublja.
Jedna od njih, nazvana "Narodna fronta", kaže da je u posljednja tri mjeseca prikupila oko 1,5 milijardi rubalja (17 milijuna dolara) i već ih potrošila na uniforme, kacige i pancirne prsluke, kao i na pribor za prvu pomoć, dalekozore i termalne kamere. Unatoč takvom prikupljanju sredstava, stotine molbi objavljeno je na internetu od desetaka vojnih postrojbi, a među njima čak ima i pilota koji traže da im se kupe vatrootporna odijela.
Naravno da ruski vojni blogeri nisu nikakvi mirotvorci, oni su redom svi pobornici vojnog rješenja i zagovornici napada na Ukrajinu što je itekako odgovaralo Putinu sve dok nisu počeli kritizirati situaciju na bojištu. Danas se upravo preko njihove komunikacije na Telegramu, vrlo često iz prve ruke može saznati kakva je stvarna situacija u ruskim redovima. Oni su primjerice prvi objavili informaciju o povlačenju ruske vojske iz Izjuma, satima prije bilo kojeg svjetskog medija.
Blogeri su postali problem Putinu i zato što njihove kritike daleko dopiru jer imaju ogroman broj pratitelja. Aleksander Kots primjerice na kanalu Kotsnews na Telegramu objavljuje snimke izravno s prvih linija i ima oko 600.000 pratitelja i velik broj interakcija na svojim postovima što je potvrda visoke praćenosti. Igor Strelkov koji je bio vođa pobune proruskih separatista 2014. godine danas na svojem kanalu objavljuje kritike zbog čega je bio i privođen. Ovaj je tjedan napisao kako su Rusi rat zapravo već izgubili, a sve ostalo je samo pitanje vremena.
Neki od ovih blogera na vrijeme su Rusima skrenuli pozornost da se grupira ukrajinska vojska kod Harkiva, no na ukrajinsku sreću, ruske zapovjednike to nije previše zanimalo.
Novačenje kriminalaca
Poznato je da su ruski vojni blogeri veliki pobornici zloglasnog financijera Wagner Grupe, Jevgenija Prigožina. On je prije nekoliko dana snimljen kako u ruskoj kaznionici novači okorjele kriminalce obećavajući im slobodu ako se prijave u rat. Jastrebovi s Telegrama bi rado njega vidjeli na mjestu ministra obrane Sergeja Šojgua.
Ruski vojni dopisnik i bloger Maksim Fomin (alias Vladlen Tatarski) tvrdi da je razgovarao s Prigožinom o situaciji na ukrajinsko-ruskoj granici nakon povlačenja ruskih snaga u tom području. A sastanak Prigožin-Fomin, ako se doista dogodio, prema ocjeni Instituta za rat (ISW) mogao bi značiti da Kremlj pokušava zadovoljiti vojne blogera koji ih kritiziraju. Kako je Prigožin Putinov čovjek od povjerenja Kremlj se nada da će njegov odnos s blogerima šefu Ruske Federacije pomoći da ipak zadrži njihovu podršku.
Vezani članci