Njemačka vlada u proceduru poslala zakon o ukidanju socijalne pomoći novopridošlim 'EU strancima'
Socijalna pomoć za pridošlice iz EU zemalja veliko su opterećenje za gradove i općine koje snose ovaj dio socijalnog tereta. U Njemačkoj postoje dva sistema socijalne pomoći: klasični i Hartz 4. Klasičnu socijalnu pomoć financiraju općine i gradovi, a Hartz 4 financira država.
'Jasno je da svatko tko ovdje živi, radi i plaća doprinose ima prava iz našeg socijalnog sustava', kazala je ministrica rada Andrea Nahles. No, dodala je, tko god nikad nije radio u Njemačkoj i oslanja se na državnu pomoć da preživi, trebao bi tražiti socijalnu pomoć u zemlji iz koje potječe.
Ovaj zakon donosi se nakon što je savezni sud prošle godine presudio da svaki građanin EU ima pravo na socijalnu pomoć nakon samo šest mjeseci boravka, što je uvećalo strah od 'socijalnog turizma', odnosno pojave gdje građani iz siromašnijih zemalja EU dolaze u Njemačku živjeti od 'socijale'.
U Njemačkoj je u lipnju 474.000 imigranata iz zemalja EU primalo socijalnu pomoć, a najviše njih iz Poljske, Bugarske i Rumunjske. U prosjeku socijalna pomoć iznosi oko 350 eura mjesečno uz nadoknadu za stanovanje i režije.
Vezani članci