Kosovo radi na poboljšanju opskrbe vodom i električnom energijom te jača sigurnost na strateškim lokacijama nakon što je eksplozija oštetila kanal kojim se šalje voda u njegove dvije glavne elektrane, što je incident koji je Priština označila kao "teroristički čin" za koji je optužila Srbiju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Srpski ministar vanjskih poslova Marko Đurić odbacio je u subotu na platformi X, kako je rekao, "neutemeljene optužbe" o umiješanosti Beograda i sugerirao da je za eksploziju odgovorna vlada kosovskog premijera Albina Kurtija, prenosi Hina.
Eksplozija je povećala napetosti između dviju balkanskih zemalja. Kosovo s većinskim etničkim Albancima proglasilo je neovisnost od Srbije 2008. godine, gotovo desetljeće nakon gerilske pobune protiv svoje vlasti, ali Srbija nije priznala Kosovo kao neovisnu državu.
Odnosi su i dalje posebno narušeni na sjeveru, gdje se dogodila eksplozija i gdje srpska manjina odbija priznati državnost Kosova te još uvijek vidi Beograd kao svoju prijestolnicu.
Eksplozija u petak navečer, Kosovo diže vojsku
Eksplozija se dogodila oko 19 sati u petak u blizini Zubin Potoka. Točan uzrok eksplozije nije jasan. Vijeće sigurnosti Kosova, koje je rano u subotu održalo hitne razgovore, priopćilo je da su njegove oružane snage aktivirane kako bi spriječile slične napade.
Kanal koji dovodi vodu u dvije termoelektrane koje generiraju gotovo svu električnu energiju na Kosovu oštećen je u eksploziji koju je kosovski premijer Albin Kurti proglasio terorističkim…
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sigurnost je već bila pojačana nakon dva nedavna napada u kojima su ručne bombe bačene na policijsku postaju i zgradu općine na sjeveru Kosova, gdje žive etnički Srbi.
"Vijeće sigurnosti odobrilo je dodatne mjere za jačanje sigurnosti oko kritičnih objekata i usluga kao što su mostovi, transformatorske stanice, antene, jezera, kanali", navodi se u priopćenju Vijeća u subotu.
Kosovski premijer Albin Kurti optužio je kriminalne elemente u Srbiji za napad u petak.
"Oni koji su izvršili ovaj napad, nisu samo obični kriminalci, to radi dobro organizirana struktura koja jako dobro zna da će zatvaranje vode na toj lokaciji utjecati i na proizvodnju električne energije", rekao je za Reuters Arben Gjukaj, bivši izvršni direktor kosovske elektroprivrede KEK. "Situacija je vrlo kritična."
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Novinar Reutersa posjetio je mjesto eksplozije u subotu, gdje se mulj izlio kroz rupu u betonskom zidu kanala. Radnici su postavili niz velikih cijevi kako bi zaobišli mjesto curenja. Čini se da opskrba električnom energijom zasad uglavnom funkcionira, ali je opskrba pitkom vodom u nekim područjima bila prekinuta.
Kosovska ministrica energetike Artane Rizvanolli rekla je da se provodi koordinacija s albanskom elektroprivredom kako bi se osiguralo više električne energije. Dodala je da će se pitka voda kamionima prevoziti u pogođena područja.
Postavljene cijevi
Faruk Mujka, čelnik vodovodne tvrtke Ibar-Lepenci, na Facebooku je objavio da su postavljene cijevi te da elektrane dobivaju vodu.
"Poštovani prijatelji i građani Republike Kosovo, nakon noći ispunjene tjeskobom i stresom, s najvećom radošću vas obavještavam da je, zahvaljujući neumornom radu svih relevantnih aktera u izuzetno teškim vremenskim uvjetima, predvođenih poduzećem FAMIS CO, radnicima Ibër Lepenca i kosovskom policijom, u rekordnom roku postavljeno 6 cijevi promjera 900 mm na oštećenom kanalu, čime je omogućeno neometano snabdijevanje KEK-a vodom iz kanala Ibër Lepenca.
Vjerujemo da ćemo vrlo brzo pronaći rješenje i za opskrbu pitkom vodom. Pokazali smo da se i mi znamo izuzetno dobro i brzo organizirati te savršeno koordinirati", napisao je Mujka.