JE LI TO PREKRATKO? Očevid nakon pada nadstrešnice obavljen za jednu noć

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Za jednu noć obavljen je očevid na Željezničkom kolodvoru nakon pada nadstrešnice pri čemu je poginulo 14 osoba. Je li to prekratko? Tužiteljica misli da bi moglo biti, a posljedice mogu biti takve da krivci prođu bez kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Posljedice mogu biti nedostatak važne karike koja bi kroz dokaze pokazala da je neka osoba odgovorna", kaže za Insajder tužiteljica Jasmina Paunović, prenosi Index.

Pokušaj spašavanja života i izvlačenja tijela nastradalih u padu nadstrešnice Željezničkog kolodvora u Novom Sadu 1. studenog bio je apsolutni prioritet policije, prije svega pripadnika Sektora za izvanredne situacije. Odmah nakon te akcije, stotine tona srušenog betona i željeza odneseno je, kako tvrdi novosadsko tužiteljstvo, na sigurnu lokaciju. Do jutra je prostor ispred željezničkog kolodvora očišćen, piše Insajder.

Međutim, ostalo je pitanje je li moguće da se očevid, odnosno zakonski obvezno osiguravanje dokaza kaznenog djela, obavi za samo jednu noć i kakve posljedice takav očevid može imati kada cijeli ovaj slučaj završi na sudu. U postupku u kojem će netko morati odgovarati za smrt 14 osoba i teško ozljeđivanje troje ljudi.

"Ostaci su na sigurnom"

"Građevinski ostaci srušene nadstrešnice premješteni su na sigurnu lokaciju gdje su pod neprekidnim nadzorom službenih osoba Policijske uprave", navodi Više tužiteljstvo u Novom Sadu, ističući da je to učinjeno upravo radi osiguravanja dokaza.

Raščišćavanje mjesta nesreće odmah nakon očevida objašnjava se činjenicom da je riječ o javnoj površini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravila osiguravanja dokaza, međutim, jasna su – potrebno je evidentirati i označiti svaki trag, uz video i foto dokumentaciju. Je li sve to bilo moguće obaviti za jednu noć?

Malo je vjerojatno da se u tako kratkom vremenu mogu ukloniti tako teški elementi poput betona, željeza i kompletne armature, kaže za Insajder tužiteljica Višeg suda Jasmina Paunović.

Radi osiguravanja dokaza, očevidu su morali prisustvovati i stručnjaci građevinske i medicinske struke.

"Inženjeri građevine, arhitekture, kao tim koji će u konkretnom slučaju na licu mjesta ukazati na to što treba izdvojiti kao eventualni dokaz za daljnji postupak. Po meni je eventualno trebao izaći i vještak medicinske struke, odnosno da se, koliko je moguće, provede sudsko-medicinsko vještačenje na licu mjesta, što uključuje utvrđivanje uzročno-posljedične veze smrti s određenim osobama", kaže tužiteljica Paunović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izuzimanje dokaza za jednu noć?

Izuzimanje dokaza za jednu noć, u trenutku kada se očekuje donošenje novog Zakona o kaznenom postupku, otvara pitanje kakve su posljedice moguće kada cijeli slučaj dođe pred sud.

"Posljedice mogu nastati tako što vam u tom lancu, u toj složenosti posla, može nedostajati neka karika, koja je vrlo važna kako biste mogli premostiti situaciju i ukazati kroz dokaze da je neka osoba odgovorna ili nije odgovorna", smatra tužiteljica Paunović.

Postupak je od početka, prema mišljenju tužiteljice Paunović, trebao biti u nadležnosti Tužiteljstva za organizirani kriminal.

"Riječ je, prije svega, o velikom broju žrtava, o velikoj materijalnoj šteti, o kaznenom djelu za koje mogu odgovarati i osobe koje su pod nadležnošću javnog tužiteljstva za organizirani kriminal", objašnjava Paunović za Insajder.

Vezani članci