Iz Afrike u Europu stigla nova virusna bolest za koju nema cjepiva, evo o čemu se radi

Vidi originalni članak
Razlog uvođenja pojačanog nadzora je pojava prvih slučajeva takozvanih majmunskih boginja (monkeypox) u zemljama zapadne Europe. Radi se o virusnom oboljenjnu za koje ne postoji cjepivo.

U Srbiji je formirana i posebna radna skupina za praćenje i kontrolu ovog oboljenja, piše Blic. "Formirana je posebna Radna grupa za praćenje i kontrolu majmunskih boginja, a srpsko Ministarstvo zdravlja, Institut za javno zdravlje Batut, Sanitarna inspekcija i druge zdravstvene ustanove provest će sve nužne mjere nadzora i prevencije s ciljem sprječavanja pojave ovog oboljenja u Srbiji", priopćeno je iz ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučajevi oboljenja od majmunskih boginja zabilježeni su u Velikoj Britaniji. Virusom su zaraženi putnici koji su pristigli iz Nigerije, priopćeno je iz europskog Centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti.

Majmunske boginje su zoonotska bolest koja se javlja uglavnom u centralnoj i zapadnoj Africi. Virus se na čovjeka prenosi konzumiranjem mesa ili kontaktom sa zaraženim životinjama.

Virus se najvjerojatnije prenosi sa životinja na čovjeka preko rana ili sluznica. Prijenos virusa sa zaraženog čovjeka na drugog čovjeka je rijedak, ali nije i nemoguć. U tom slučaju, virus se prenosi bliskim kontaktom s kožnim lezijama zaražene osobe ili respiratornim kapljicama tijekom dužeg kontakta sa zaraženom osobom lice u lice.

Većinom obolijevaju djeca. Osobe koje su primile cjepivo protiv velikih boginja imaju manji rizik za stjecanje infekcije. U Africi mortalitet iznosi četiri do 22 posto.

Virus kod čovjeka dovodi do uvećanja limfnih čvorića i opće malaksalosti, a dva do tri dana kasnije dolazi do promjena na koži u vidu izdignutih mjehurića ispunjenih tekućinom kojih može biti od samo nekoliko na tijelu pa do nekoliko tisuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Majmunske boginje nalikuju velikim boginjama. Prve promjene javljaju se na licu, a zatim se šire po tijelu. Najjače su napadnuti dlanovi i stopala. Promjene prolaze nekoliko faza, a na kraju se stvaraju kraste koje se ljuskaju i otpadaju. Tijek bolesti traje od dva do četiri tjedna.

Bolest je prvi put 'napustila' afrički kontinent u proljeće 2003. godine kad je nekoliko slučajeva zabilježeno u Americi.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa