ISTRAŽIVANJE FRANCUSKOG NOVINARA Pokazao nalaze u kojim se navodi da Imane Khelif nema maternicu nego unutarnje testise

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

U javnost je procurila šokantna vijest u vezi s alžirskim boksačem Imaneom Khelifom, nakon što je francuski novinar uspio doći do inkriminirajućeg medicinskog izvještaja u kojemu se navodi da Khelif ima "testise". Vijest dolazi nekoliko mjeseci nakon što je Khelif osvojio zlatnu medalju u ženskom boksu na Olimpijskim igrama u Parizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvještaj je sastavljen u lipnju 2023. godine u suradnji bolnice Kremlin-Bicêtre u Parizu, Francuska, i bolnice Mohamed Lamine Debaghine u Alžiru, Alžir. Sastavili su ga stručni endokrinolozi Soumaya Fedala i Jacques Young, a u njemu se navodi da Khelif boluje od deficijencije enzima 5-alfa reduktaze, poremećaja u razvoju spola koji se javlja samo kod bioloških muškaraca.

Prema ovom medicinskom izvještaju, genetska abnormalnost utječe na razvoj spolnih organa kod djeteta. Pri rođenju, muške bebe pogođene ovim poremećajem često bivaju pogrešno kategorizirane kao ženske zbog prisutnosti deformiranih genitalija, koje ponekad mogu izgledati kao "slijepa vaginalna vrećica".

Ovaj poremećaj obično postaje vidljiv tijekom puberteta, kada adolescenti s deficitom 5-alfa enzima počinju pokazivati znakove maskulinizacije, poput rasta mišića, rasta dlačica i izostanka razvoja dojki ili menstruacije. Bez kliničkog pregleda, osobe s ovim poremećajem mogu vjerovati da su ženskog spola i u odrasloj dobi.

Imane Khelif muškarac

Francuski novinar Djaffar Ait Aoudia krajem listopada dobio je kopiju detaljnog fizičkog pregleda provedenog nad Khelifom kako bi se potvrdilo prisustvo poremećaja u razvoju spola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aoudia navodi da klinički izvještaj pokazuje da je magnetska rezonanca otkrila da Khelif nema maternicu, već unutarnje testise i "mikropenis" nalik povećanom klitorisu. Kromosomski test dalje je potvrdio da Khelif ima XY kariotip, dok su hormonske pretrage pokazale razinu testosterona tipičnu za muškarce. Aoudia je također napomenuo da su liječnici sugerirali da su Khelifovi roditelji možda bili u krvnom srodstvu.

Izvještaj zaključuje preporukom da Khelif prođe kroz "kiruršku korekciju i hormonsku terapiju" kako bi se fizički uskladio sa svojim rodnim identitetom, uz napomenu da bi mu bila potrebna psihološka podrška zbog značajnog psihičkog stresa izazvanog otkrićem.

Ovaj izvještaj podudara se s ranijim priznanjem Khelifovog trenera, Georgesa Cazorle, koji je potvrdio da je alžirski boksač bio podvrgnut procjeni u bolnici Kremlin-Bicêtre nakon što ga je Međunarodna boksačka asocijacija (IBA) diskvalificirala iz ženskog boksa u ožujku 2023. godine.

U kolovozu je Cazorla nevoljko priznao da su endokrinolozi utvrdili "problem s Khelifovim kromosomima". Unatoč tome, Cazorla je inzistirao da bi Khelif trebao moći nastupati protiv žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cazorla je također izjavio da je Khelif bio na terapiji za suzbijanje testosterona nakon medicinskog pregleda iz 2023. godine. Međutim, Međunarodni olimpijski odbor (IOC) nije provodio kromosomska testiranja sportaša od 1999. godine, a za sudjelovanje u ženskom boksu na Olimpijadi u Parizu bio je dovoljan ženski spolni marker u službenim dokumentima.

Imane Khelif muškarac

Dodatnu potvrdu o kariotipu boksača dao je Alan Abrahamson, izvanredni profesor na Annenberg školi za komunikaciju i novinarstvo Sveučilišta Južna Kalifornija i član press komiteta Međunarodnog olimpijskog odbora. U izjavi iz kolovoza, Abrahamson je rekao da je osobno vidio rezultate spornih kromosomskih testova koje je IBA naručila 2022. i 2023. godine, a koji su "potvrdili da je boksačev DNK muški s XY kromosomima".

Vijest o Khelifovom procurjelom medicinskom izvještaju dolazi nakon što je osvojio zlato na Olimpijadi u Parizu u kategoriji ženski boks do 65 kg.

U suradnji s Neovisnim vijećem za sport žena (ICONS), Reduxx je prvi objavio vijest o Khelifovom sudjelovanju u ženskom boksu na Olimpijadi, izazvavši time burne reakcije zbog prethodne diskvalifikacije Khelifa iz ženskog boksa od strane IBA-e. Vijest je izazvala lavinu kontroverzi, a IBA je izrazila neslaganje s IOC-ovom odlukom da dopusti biološkim muškarcima nastup u ženskom boksu u Parizu.

Na tiskovnoj konferenciji u kolovozu, IBA je više puta potvrdila da je Khelif pao na više kromosomskih testova, no nije mogla objaviti rezultate tih testova zbog zabrane Alžirskog olimpijskog odbora.

Govoreći za Reduxx o ovom najnovijem otkriću, suosnivačica ICONS-a Marshi Smith kritizirala je IOC i Alžirski olimpijski odbor što su Khelifu omogućili nastavak puta do olimpijskog zlata, iako su bili potpuno svjesni da je genetski muškog spola.

"IOC i Alžirski olimpijski odbor su sudionici u promoviranju nasilja muškaraca nad ženama pod izlikom javne zabave na svjetskoj sportskoj pozornici", izjavila je Smith. "Dopustili su da žene budu izložene fizičkom napadu za spektakl, lišene sigurnosti, pravednosti i životnih postignuća. Svi uključeni moraju snositi brze i ozbiljne posljedice."

Smith je dodala kako vjeruje da Khelifu treba oduzeti zlatnu medalju, ali sumnja da će poduzeti ikakve mjere da se ispravi ova nepravda.

"Pozivamo sportske lidere i vlade diljem svijeta da osude IOC i zahtijevaju javnu obvezu osiguranja pravednog i sigurnog sporta za žene od danas nadalje. Ovo se više nikada ne smije ponoviti."

Djaffar Aït Aoudia je iskusni francuski novinar i veliki reporter s karijerom koja traje od 1995. godine. Tijekom gotovo tri desetljeća, izvještavao je s brojnih svjetskih konflikata, uključujući Afganistan, Irak, Haiti, Kolumbiju, Palestinu, Ukrajinu i mnoge druge. Njegov rad obuhvaća više od 500 reportaža za publikacije poput "Marianne" i "Paris Match", kao i produkciju petnaestak dokumentarnih filmova za kanale poput Arte, France 5 i France 2.

Godine 2021. osnovao je "Le Correspondant", nezavisni digitalni informativni portal posvećen istraživačkom novinarstvu i velikim reportažama. Kao osnivač i direktor publikacije, Aït Aoudia naglašava važnost terenskog istraživanja i nepristranog izvještavanja, s ciljem pružanja informacija bez političkih ili ekonomskih utjecaja.

Vezani članci