BORBA S PUŠENJEM Austrijanci uvode novi porez na nikotin iako građani puše sve manje cigareta
Austrijanci puše sve manje cigareta, a u isto vrijeme tržište je preplavljeno nikotinskim vrećicama i e-cigaretama. Manje su regulirani, ali to bi se moglo promijeniti. “Porez na nikotin” također bi mogao donijeti hitno potreban novac u državnu blagajnu. Reforma će vjerojatno uskoro postati tema u vladinim pregovorima.
Trenutačno e-cigarete ili tekućine, kao i nikotinske vrećice (male vrećice ispod usne) podliježu porezu na duhan od nula posto; porez na promet iznosi samo 20 posto. Za klasične cigarete pak 60 posto odlazi poreznoj upravi kao porez na duhan, dok je za grijače oko 18 posto.
“To je neshvatljivo u smislu zdravstvene politike”, kaže Hannes Hofer, šef uprave monopola. Razumljivo je manje oporezivati takve proizvode jer su manje rizični od cigareta, ali to što ne podliježu zakonu o porezu na duhan nema smisla. Profesor Bernhard Rupp, zdravstveni ekonomist na AK, vidi to slično: “Oslanjamo se na načelo smanjenja rizika za sve tvari koje izazivaju ovisnost, samo kada su cigarete u pitanju, to političari ignoriraju.”
Hofer se zalaže za pretvaranje duhanskog monopola u “nikotinski monopol” i također za ograničavanje distribucije e-cigareta i nikotinskih vrećica prodavaonicama duhana. Trenutačno svaki trgovac gumama, pekara ili trgovina mobitelima može slobodno prodavati te proizvode. Za to su navodno zainteresirani i veliki trgovački lanci koji žele unovčiti trend prema novim alternativama cigaretama.
No logično bi bilo da se alternativni proizvodi prodaju isključivo u trafikama, kaže Hofer. Time bi se ojačala i zaštita maloljetnika. “Nekontrolirana prodaja ugrožava zdravlje naših mladih”, upozorava šef monopola. Jer potražnja za alternativama za pušenje raste za 50 posto svake godine. Prodavnice duhana također gube na prihodu ako se e-cigarete itd. prodaju nekontrolirano. Problem prepoznaje i stručnjak Rupp: “EU želi smanjiti udio pušača na manje od pet posto, ali što to znači za korisnike duhana? Mislim da širenje monopola ima smisla.”
Sadašnji porezni sustav dovodi i do još jednog problema za državu: nedostatka prihoda. Budući da su se alternative toliko povećale, prihod od poreza na duhan zapravo je jednostavno stagnirao ili umjereno porastao. Država je 2023. godine unijela dobre dvije milijarde eura, ove će godine vjerojatno samo oko 2,5 posto više.
Porez na duhan je drugi najveći porez na potrošnju nakon poreza na mineralna ulja! Ministar financija gradi na prihodima koji će barem rasti s inflacijom. No oko 100 milijuna eura moglo bi godišnje pobjeći iz proračuna u budućnosti, budući da se alternative ne oporezuju, a istovremeno brzo rastu – to je novac koji savezna vlada zaista može iskoristiti, posebno u vrijeme ogromnih proračunskih deficita. E-cigarete bi tada poskupjele jer bi porez trebao doći i do potrošača.
Čak je i industrija koja bi bila izravno pogođena oporezivanjem otvorena. Čovjek nije zagovornik “poreza na nikotin”, ali “bilo bi nerealno pretpostaviti da se proizvodi s nikotinom uopće ne oporezuju, osim PDV-om, budući da je to već slučaj u mnogim drugim zemljama”, naglašava Ralf-Wolfgang Lothert iz JTI (Austria Tobacco). Važno je da porezne stope odražavaju manje zdravstvene rizike. Manje štetne proizvode treba manje oporezivati.
Vezani članci