STEŽE SE OBRUČ 'Dodiku pobjeda na izborima ništa ne znači, na naplatu mu stiže preko milijardu maraka duga'
"Meni je otprilike suđeno, a da me nitko ništa upitao nije”, pojadao se lider SNSD-a Milorad Dodik nakon što je Europski parlament podržao uvođenje sankcija zbog njegovog secesionizma.
“Umjesto da su se potrudili da razgovaraju s nama, odlučili su se da razgovaraju o nama”, nastavio je Dodik, onaj isti koji nikoga i ništa ne pita prije svega u Republici Srpskoj. Upravo navod “spremni na razgovore” njegova je mantra, a preuzeli su je i drugi funkcioneri ovog entiteta, donosi priču Žurnal.
Naravno, europski parlamentarci itekako znaju da su razgovori s Dodikom uzaludni, jer nastupa ultimativno. A njegovi ultimatumi za deblokadu države, koje i on i srpski predsjednik Aleksandar Vučić tu i tamo izreknu, sadrže najbolniju stavku - ukidanje odluke Ustavnog suda kako su šume i poljoprivredno zemljište vlasništvo države, ne entiteta.
Prisjetite se, upravo nakon objavljivanja tih odluka, Dodik je pokrenuo stranačku i parlamentarnu armadu u avanturu zvanu “vraćanje nadležnosti”.
Podsjetimo, u travnju prošle godine Republika Srpska je putem burze u Londonu prodala obveznice u vrijednosti od 300 milijuna eura, s pet godina otplatnog roka i visokim kamatama od 4,75%. Prodaja je izvršena direktnom pogodbom s nepoznatim kupcem. Tri godine prije, putem burze u Beču, Republika Srpska je prodala dionice u vrijednosti od 168 milijuna. Detalji i ove transkacije su tajni, a kao kupci su navođeni i pojedini ruski tajkuni.
Da nema diktatorske manire po kojima on nikoga ništa ne pita kada treba sačuvati vlast, moć ili osobno bogastvo, priznao bi da je putem kreditnih zaduženja u stvari (ras)prodao Republiku Srpsku, da su prirodna bogatstva ovog entiteta bila zalog za otplatu kredita. Ti krediti dobrim dijelom dolaze na naplatu naredne godine - više od milijarde maraka. Uzaludna bi bila eventualna pobjeda na ovogodišnjim izborima, jer nema imovine kojom je namjerio namiriti zaduženja.
"U slučaju državnih obveznica RS na Bečkoj burzi, moglo bi se uključiti i Tužiteljstvo za korupciju i organ za nadzor financijskog tržišta, jer je nejasno jesu li investitori obaviješteni. U slučaju obveznica na Londonskoj burzi postoje indicije da se radi o ruskim investitorima. Ako znate za geopolitičke odnose Republike Srpske prema Rusiji, ovdje se postavljaju i sigurnosno-politička pitanja, naprimjer radi li se o pokušaju utjecaja ili pokušaju dovođenja RS u političku ovisnost”, rekao je dopredsjedavajući Europske stranke zelenih Thomas Waitz za austrijski DerStandard.
Nedavno je i njemački magazin Die Tageszeitung (TAZ) u analizi događanja u Bosni i Hercegovini zaključio isto.
“On (Dodik) želi preuzeti kontrolu nad šumskim posjedima za koje je Ustavni sud presudio da pripadaju državi. A u to je uključeno mnogo novca: Dodik je kod međunarodnih banaka založio dijelove državne imovine Bosni i Hercegovine kako bi dobio kredite. On također strahuje da će za svoje korupcijske afere odgovarati pred državnim sudom nakon što mu istekne mandat srpskog predstavnika u tročlanom državnom Predsjedništvu”, piše njemački novinar i ekspert za Balkan Erich Rathfelder.
Dodikova otvorena destrukcija Bosne i Hercegovine njegov je posljednji pokušaj da izbjegne odgovornost. Zna on dobro da država ne funkcionira jer je uz pomoć subrata Dragana Čovića i njegove tvrtke zvane HDZ tome svesrdno kumovao.
Mislio je Milorad Dodik da će sve dok postoji i jedan metar šume ili zemljišta koje može dati u zalog, on imati vlast i moć i pri tome nekažnjeno proći. Sve priče o Ustavu i Daytonu samo su maskiranje pravog stanja stvari koje se najbolje spozna praćenjem tragova novca, i to onog potrošenog, nestalog iz entitetske riznice, čiji je dio nema sumnje prebačen u neke druge, privatne naravno.
Vezani članci