Sjećanje na sve vjerne mrtve Hercegovačke franjevačke provincije i duhovna obnova
Sve je započelo molitvom Srednjeg časa te prigodnim predavanjem i izvješćem o stanju u Provinciji provincijala dr. fra Miljenka Šteke. Uslijedila je sv. misa i zajednički objed.
Razumljivo je da se sve ovo događa na Širokom Brijegu jer je sve tu tako rekući i započelo davne 1846. Nastavljeno je brzim razvojem vjerskog i društvenog života pod vodstvom franjevaca zbog čega je Široki Brijeg postao simbolom i vjere i hrvatstva ne samo na prostoru Hercegovine nego i u čitavom hrvatskom narodu. Jugokomunisti su sve pokušali zaustaviti tijekom i u poraću Drugog svjetskog rata ubojstvom 66 hercegovačkih franjevaca, ali uzalud. Široki Brijeg je jači nego ikada prije.
O pobijenim franjevcima sada posebnu brigu vodi Vicepostulatura postupka mučeništva »Fra Leo Petrović i 65 subraće«. U tu svrhu, između ostaloga, svake godine se 7. veljače obilježava ubojstvo pobijenih franjevaca na Širokom Brijegu, jer ga je Uprava Provincije proglasila svojim središnjim žrtvoslovnim mjestom. U sklopu obilježavanja redovno se raspisuje i nagradni natječaj na temu pobijenih franjevaca iz područja: književnosti, glazbe, likovnosti, povijesti, računalstva, fotografije i videa. Svi oni koji žele sudjelovati na već raspisanom natječaju svoje radove Vicepostulaturi (pobijeni.info) trebaju poslati najkasnije do 15. prosinca.
Nisu zaboravljena ni spomen mjesta na pobijene franjevce. Trenutno se uređuje ratno sklonište gdje je ubijeno i zapaljeno 12 franjevaca te se od negdašnjeg sjemeništa stvara prostor na uslugu đacima iz obližnje zgrade gimnazije koju su jugokomunisti najprije zapalili zajedno s bogatom knjižnicom te je nakon Drugog svjetskog rata oduzeli franjevcima.
U popodnevnim satima fratri su pošli kućama duhovno okrijepljeni. Njihova povijest i njihova sadašnjost čvrsto su povezani.
Vezani članci