POSKUPLJENJE OMILJENOG NAPITKA Cijena kave dosegla najvišu razinu od 1977. godine

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Cijena kave na svjetskom tržištu dosegla je najvišu razinu u gotovo pet desetljeća. To je posljedica loših vremenskih uvjeta, klimatskih promjena - i najavljenih Trumpovih carina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sorta arabica, koja je najčešće uzgajana vrsta kave, na njujorškoj burzi sirovina trenutno se prodaje po rekordnih 320,10 američkih centi po funti. To je najviša cijena još od 1977. godine. Jedan od ključnih razloga za drastično poskupljenje kave su nepovoljni vremenski uvjeti u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču kave, piše Deutsche Welle.

Ova zemlja, koja dominira globalnim tržištem arabica zrna, suočila se ove godine s ekstremnom sušom. Takvi uvjeti ne samo da smanjuju trenutačne prinose nego i stvaraju nesigurnost oko budućih sezona berbe, što dodatno podiže cijene na burzama.

Klimatske promjene imaju sve veći utjecaj na uzgoj kave. arabica, koja je osjetljivija na temperaturne promjene i sušu u odnosu na robustu, posebno je pogođena. Kako potražnja za kavom ne opada, a ponuda je ograničena, tržište bilježi značajne poremećaje.

Geopolitičke napetosti i carine

Uz klimatske izazove, dodatni pritisak na cijene dolazi od promjena u globalnoj trgovinskoj politici. Najava Donalda Trumpa o uvođenju visokih carina na uvoz iz Meksika, Kanade i Kine izazvala je zabrinutost među proizvođačima i prerađivačima kave. Meksiko, jedan od glavnih izvoznika arabica zrna u Sjedinjene Američke Države, mogao bi se suočiti s dodatnim troškovima, što bi dodatno poskupilo kavu na američkom tržištu.

Geopolitičke napetosti također utječu na logistiku. Poremećaji u transportnim lancima i rastući troškovi distribucije dodatno povećavaju cijenu kave na globalnoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rast potrošnje i ograničena ponuda

Unatoč rastu cijena, potrošnja kave nastavlja rasti i doseže rekordne razine. Zrna Robusta, koja se često koriste za instant kavu i espresso mješavine, bilježe slične probleme. Cijena robustinih zrna na londonskoj burzi također je u porastu, iznosi trenutno 5.200 dolara po toni, nakon što je u rujnu zabilježila povijesni rekord od 5.829 dolara.

Proizvođači se, usprkos visokim cijenama, nerado odlučuju na prodaju svojih zaliha. Kako ističe analitičar Jack Scoville iz Price Futures Group, mnogi proizvođači zadržavaju zalihe zbog nesigurnosti oko budućih prinosa i mogućih novih poremećaja na tržištu.

Što ovo znači za potrošače?

Poskupljenje na globalnoj razini već ima učinak na cijene kave u trgovinama i kafićima. Iako su neka tržišta djelomično zaštićena dugoročnim ugovorima i zalihama, očekuje se da će krajnji potrošači u bliskoj budućnosti osjetiti posljedice.

Rast cijena mogao bi dodatno popularizirati inicijative poput Fairtrade certificiranja, koje podupire održivi uzgoj i pošteno plaćanje proizvođača. Međutim, dugačak lanac opskrbe, koji uključuje brojne posrednike, otežava predviđanje konačne cijene za krajnje kupce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci