Sindičić pušten na slobodu i neće biti izručen Hrvatskoj
Sindičić (72) je svjedočio na sudu u Muenchenu 2008. u postupku protiv Krunoslava Pratesa, osuđenog na doživotni zatvor za ubojstvo Stjepana Đurekovića u mjestu Wolfsrathausen pored Muenchena 1983. Temeljem tog svjedočenja navedeni sud je otvorio kazneni postupak protiv Josipa Perkovića i Zdravka Mustača te izdao uhidbeni nalog za hvatanje Borisa Brnelića, koje je Sindičić u svojim izjavama prokazao za sudjelovanje u ubojstvu.
Sindičić je u studenome uhićen u španjolskom gradu Burgosu na temelju međunarodne tjeralice koju je 2014. izdalo državno odvjetništvo u Rijeci. Ono je zatražilo njegovo izučenje sumnjajući da je lažno svjedočio i prijavio kazneno djelo u Muenchenu. Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo tvrdi da je lažnim svjedočenjem i optužbama Sindičić ugrozio njegovog klijenta optuženog za organizaciju likvidacije.
"Očito je da pravosuđe, za koje se pretpostavlja da je oštećeno, niti u jednom trenutku nije smatralo da je Sindičićevo svjedočenje lažno inače ne bi osudilo optuženog (Prates) te počelo kazneni postupak protiv ostalih uključenih osoba (Perković, Mustač, Brnelić)", navedeno je u presudi suda u Madridu koja se nalazi u posjedu Hine.
Presudu su 4. siječnja potpisala trojica španjolskih sudaca predvođena predsjedavajućim sucem Alfonsom Guevarrom Marcosom.
"Njemačko pravosuđe smatra da izjave nisu lažne", navodi se u presudi. Španjolski sud je zaključio da nema razloga za predaju Sindičića Hrvatskoj ako ga u Njemačkoj, čije je pravosuđe nadležno za slučaj koji se ondje dogodio, ne sumnjiči za kazneno djelo. Vinko Sindičić je odbijao izručenje Hrvatskoj, a pušten je na slobodu nakon 55 dana provedenih u istražnom zatvoru pored Madrida.
U Burgosu je bio uhvaćen s hrvatskom putovnicom i talijanskom osobnom iskaznicom, u društvu talijanske nevjenčane supruge s kojom je živio u gradu Monzi, u Italiji. Sindičić je bio osuđen na 15 godina zatvora zbog atentata na hrvatskog emigranta Nikolu Štedula 1988. u Škotskoj, gdje je odslužio dvije trećine zatvorske kazne. U Zagrebu mu je 2000. godine suđeno zbog ubojstva emigranta Brune Bušića u Parizu 1978., ali je oslobođen optužbe. Talijanska regionalna desna stranka Sjeverna liga zatražila je prije nešto više od godinu dana istragu ubojstva hrvatske obitelji Ševo, likvidirane 1972. pored Venezije, za što sumnjiči Sindičića
Bivši agent Udbe Vinko Sindičić je krajem 2013., uoči izručenja Perkovića i Mustača Njemačkoj, kod javnog bilježnika ovjerio izjavu u kojoj tvrdi kako je na nagovor njemačkih vlasti lažno teretio Josipa Perkovića, Zdravka Mustača i Krunoslava Pratesa za umiješanost u ubojstvo Stjepana Đurekovića.
Sindičić je svoju izjavu povukao još jednom prije u Njemačkoj, a s vlastima u ovoj zemlji je imao problema jer je na svoju ruku oteo i u Njemačku iz Švedske doveo Luku Sekulu, bivšeg agenta Udbe, kojeg Sindičić optužuje da je izravno umiješan u Đurekovićevo ubojstvo.
Hina
Vezani članci