PAKET MJERA Britanski premijer predložio šest točaka za pobjedu nad Putinom
Britanski premijer Boris Johnson objavio je svoj plan u šest točaka kojem je cilj zaustaviti rusku invaziju na Ukrajinu. U članku koji je napisao za 'New York Times', a prenosi ga BBC, ustvrdio je kako svjetski čelnici moraju pojačati napore kako bi osigurali da invazija propadne. Napisao je kako o 'našim djelima neće suditi budući povjesničari, nego narod Ukrajine', a njegov plan podrazumijeva i znatno osnaživanje obrambenih snaga u zemljama članicama NATO-a.
Dok ga Laburisti kritiziraju zbog prespore reakcije, Johnson izjavljuje kako 'Putin mora doživjeti neuspjeh i mora vidjeti neuspjeh svoje agresije', prenosi 'Jutarnji list'. "Nije dovoljno iskazati našu podršku, moramo spriječiti ovaj sustavni pokušaj da se međunarodno pravo mijenja uporabom vojne sile", rekao je.
Na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda održanoj ovog tjedna, 141 država opredijelila za osudu ruske invazije, a 39 zemalja koordiniranih s britanske strane sastavilo je vjerojatno najveću tužbu za ratne zločine u povijesti, koja je predana Međunarodnom kaznenom sudu.
Johnson namjerava okupiti svjetske čelnike kako bi se dogovorili o daljnim potezima, a njegov plan sastoji se od šest mjera. Prva je da bi se svjetski čelnici morali udružiti u međunarodnu humanitarnu koaliciju za Ukrajinu. Drugi bi potez bio pružiti maksimalnu podršku Ukrajini kako bi se mogla samostalno braniti od agresije. Nužno je, smatra Johnson, i pojačati ekonomski pritisak na Rusiju.
Međunarodna zajednica mora se oduprijeti 'jezivoj normalizaciji' ruskih aktivnosti u Ukrajini. Također, među NATO zemljama nužna je 'brza kampanja ojačavanja snage i obrane'. Na šestom je mjestu diplomatska aktivnost koja, smatra britanski premijer, mora pomoći kako bi se rat zaustavio, ali samo pod uvjetom da u svim pregovorima sudjeluje legitimna ukrajinska vlada.
Premijer bi se u ponedjeljak s istom porukom trebao obratiti kanadskom kolegi Justinu Trudeau i nizozemskom Marku Rutteu, koji stižu na sastanak u londonski Downing Street. U utorak će, pak, Johnson ugostiti čelnike grupe V4 - Češke, Mađarske, Poljske i Slovačke. Iz njegova ureda objašnjavaju kako su se te zemlje već suočile s velikom humanitarnom krizom, jer je više od 1.5 milijuna ljudi do sada izbjeglo iz Ukrajine u susjedne zemlje.
Istovremeno, britansko mininstarstvo obrane poručilo je kako je sve izglednije da je Rusija podcijenila moral i obrambene mogućnosti ukrajinskog otpora.
"Rusija je pokušala slomiti moral Ukrajinaca napadima na velike gradove i civile, poput napada u Kharkivu, Černihivu i Mariuopolju. No, suočili su se sa snažnim otporom, ali i logističkim problemima, poput opskrbe konvoja gorivom", priopćilo je britansko ministarstvo čiji je čelnik Ben Wallace upozorio Putina da 'ne testira Ujedinjeno Kraljevstvo'. U intervjuu je rekao kako je 'povijest prepuna autokratskih lidera koji podcjenjuju zapad i UK, a Putin očigledno podcjenjuje međunarodnu zajednicu'.
"Ako se držimo zajedno i odbijemo ove pokušaje zastrašivanja, vjerujem da će njegov plan propasti", kazao je. Laburistički ministar vanjskih poslova 'u sjeni' David Lammy rekao je kako stranka potpuno podržava britanske napore da se pomogne Ukrajini, no smatra da bi vlast trebala brže i efikasnije sankcionirati oligarhe i političare povezane s Kremljom, objavio je 'Jutarnji list'.
"Neoprostiva je činjenica da smo iza EU i SAD-a po broju pojedinaca i kompanija koje smo stavili pod sankcije. Vlada mora raditi brže jer ovo je pitanje dana, a ne mjeseci", rekao je.
Stranački čelnik Sir Keir Starmer pozvao je Johnsonovu vladu da surađuju na novim zakonima koji bi spriječili da ruski oligarsi i drugi milijarderi zloupotrebljavaju sudove kako bi izbjegli sankcije. Želi da se zakonima jasno spriječe takozvane 'strateške tužbe', kojima bogati mogu na kratko vrijeme zaustaviti sankcijske mjere, a to vrijeme iskoristiti za prebacivanje svojih sredstava u sigurne oaze.
"To je teška zlouporaba našeg pravnog sustava", složio se ministar pravosuđa Dominic Raab i obećao da će se njegova administracija pozabaviti tim problemom, piše BBC.
Vezani članci