Inzko: Rukovodstvo RS-a još ima šansu preispitati svoje postupke i povuči zaključke i odluku u vezi s ovim referendumom
Dodaje i da "rukovodstvo RS još ima šansu preispitati svoje postupke i povuči zaključke i odluku u vezi s ovim referendumom".
- Nadam se da su svjesni činjenice da su prešli mnoge dozvoljene granice utvrđene Daytonskim mirovnim sporazumom.
Zaključci i odluka o referendumu usvojeni 13. travnja predstavljaju značajnu političku avanturu koja ugrožava sve što Daytonski sporazum garantira.
Predsjednik Milorad Dodik tvrdit će da su svi moji postupci usmjereni protiv RS. Ja tvrdim da bi nepoduzimanje mjera bilo protiv interesa RS. Dayton mora biti zaštićen, njegovim ugrožavanjem na ovaj način otvara se Pandorina kutija - kaže Inzko.
Bi li Vam bilo lakše da su predstavnici Bošnjaka u institucijama RS uložili veto na odluku?
- Njihovo je pravo da odluče hoće li pokrenuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa ili ne.
Za međunarodnu zajednicu i mene kao visokog predstavnika ovo pitanje je veoma jasno i tiče se Daytonskog mirovnog sporazuma. Republika Srpska ne može održati referendum o pitanjima koja sasvim jasno spadaju u okvir Aneksa 10 i Aneksa 4 Mirovnog sporazuma.
Pitanje koje se putem referenduma postavlja građanima RS na odobravanje ozbiljan je pokušaj narušavanja temelja države.
Dodik se ne obazire na stavove međunarodne zajednice. Šta ćete uraditi ako on ipak krene u avanturu zvanu referendum? Smijenit ćete ga?
- Samo naivna osoba može vjerovati da takvo nepoštivanje najvažnijeg dokumenta za BiH, Daytonskog mirovnog sporazuma, može proći bez posljedica. Uvijek razmišljam nekoliko koraka unaprijed, tako da neće biti iznenađenja.
Ne želim biti primoran koristiti ovlasti mog mandata, ali imam svu podršku koja mi je potrebna da to učinim. Moja odgovornost kao visokog predstavnika je da osiguram poštivanje Daytonskog mirovnog sporazuma i tu odgovornost neću izbjegavati.
Niste baš jasni. Hoćete li smijeniti Dodika? Ili će biti smijenjen predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić?
- Još razmatram šta bih mogao poduzeti. I još se nadam da neću morati djelovati.
Vlast u Federaciji formirana je i uz Vašu pomoć. Ne priznaju je dva HDZ-a... Čini se da je kriza u BiH na vrhuncu. Kako je prevladati? Ali, realistično? Nemojte pričati o integracijama, reformskim procesima... Predaleko je to...
- U Federaciji BiH imamo Vladu koja funkcionira. Vjerujem da je naša intervencija doprinijela tome da su županije koje su mjesecima blokirale formiranje federalnog Doma naroda sada konačno imenovali svoje izaslanike.
Moja suspenzija za sada ostaje na snazi i cilj nam je da vlasti u FBiH funkcioniraju adekvatno i normalno te da se pokrenu sadržajni pregovori o formiranju vlade na državnoj razini. To mora biti apsolutni prioritet, sedam mjeseci nakon izbora.
Vaš prethodnik Miroslav Lajčak imao je sastanke s političkim liderima BiH. Možemo li očekivati da će EU iskoristiti svoje mehanizme ako dođe do provođenja referenduma?
- Pozdravljam posjet izvršnog ravnatelja EU Miroslava Lajčaka. On se dešava u pravom trenutku i predstavlja pozitivan pokazatelj pojačanog angažmana EU u BiH.
Slažemo se u ocjeni da su odlukom o referendumu i zaključcima od 13. travnja prijeđene sve dozvoljene granice.
Visoka predstavnica EU Catherine Ashton također je izrazila ozbiljnu zabrinutost ovom situacijom.
BiH će za mnoge predstavljati važan rani test za Europsku službu vanjskih poslova i pojačanu ulogu koju će EU preuzeti u bliskoj budućnosti. Hoće li biti korišteni novi mehanizmi EU ili ne, to pitanje je u isključivoj nadležnosti visoke predstavnice Ešton i zemalja članica EU.
- Ako Hrvatski narodni sabor (HNS) poštuje Dayton i vladavinu prava i ako djeluje u okviru institucija ove zemlje radi postizanja napretka, onda ne vidim razloga zašto ne bismo surađivali s njima.
No, ovo što sam upravo naveo jesu neophodni preduvjeti za takvu suradnju - kaže Inzko.
Vezani članci