FOTO/VIDEO  PLENKOVIĆ IZ MOSTARA 'Želimo da se riješi anomalija koja muči Hrvate u BiH, to je jednostavna stvar'

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Nakon današnjeg posjeta Sarajevu, premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković večeras je stigao u Mostar. Plenković je najprije, održao sastanak s predsjednikom HDZ-a BiH i HNS-a BiH, Draganom Čovićem, a potom i zajednički između delegacije Vlade Republike Hrvatske i Predsjedništva HNS-a BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nakon toga uslijedila je konferencija za medije. Nakon što se zahvalio Andreju Plenkoviću na dolasku Dragan Čović je rekao:

"Mislim da odavno nismo imali optimističnijeg raspoloženja kao danas dolaskom premijera Plenkovića u Sarajevo i u Mostar."

"Drago mi je da smo danas na kraju ovog posjeta imali priliku razgovarati s članovima HNS-a u Mostaru, a prije toga položiti vijenac za poginule pripadnike HVO-a i civilne žrtve", rekao je u uvodu Plenković.

"Danas smo čuli od predstavnika različitih političkih stranaka koji djeluju u okviru HNS-a vrlo jasnu i snažnu poruku političkog konsenzusa. Ono što je meni bilo bitno u ovim okolnostima, kada se BiH objektivno nalazi u jednoj višemjesečnoj krizi u pogledu normalnog i redovitog funkcioniranja Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine, a da temeljna pitanja i konsenzus oko izbornog zakona još nije donesen, onda mi je ovako jedinstven stav svih političkih stranaka bio jako bitan da razumijem raspoloženje političkih predstavnika hrvatskog naroda u BiH.

Ta poruka je jasna i ona se temelji na pridržavanju temelja i ustavnog okvira ove države, a to je jedna država, dva entiteta i tri ravnopravna konstitutivna naroda, kao i ravnopravnost i konstitutivnost svih ostalih u BiH. Važno je da smo dobro razumjeli da je to zajednička linija svih hrvatskih stranaka. Zbog toga zalaganja za konsenzus unutar cijele BiH, a tu mislim prije svega na političke stranke koje vode ove pregovore, da se postigne jedan dogovor u kojem bi i Hrvati imali svoje legitimne i istinske zastupnike u tijelima BiH je vrlo važan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S te strane ćemo na tragu mojih današnjih sastanaka i s predsjedateljem Vijeća ministara i s kolegijom Parlamentarne skupštine BiH, Zastupničkog Doma i Doma naroda nastaviti poticati politički konsenzus i dogovor koji bi omogućio kvalitetno funkcioniranje institucija BiH i izborni proces. Smatramo da je to bilo dogovoreno od svih važnih i povijesnih aktera 1995. godine i nije dobro da se u kasnijem razvoju događaja na neki način provodila i montirala praksa koju nitko nije vidio da je teoretski moguća i situacija u kojoj se Hrvati ne osjećaju kvalitetno i adekvatno zastupljeni niti se dobro osjećaju", dodao je.

"Istodobno želimo nastaviti aktivan dijalog s BiH i održati tijekom proljeća sjednicu Vlade RH i Vijeća ministara u Hrvatskoj, zajedničkim dogovorom pronaći zajednički termin i dogovor za veliki gospodarski forum između hrvatskih i bh. gospodarstvenika, unaprijediti trgovinsku razmjenu, gospodarsku suradnju, prometnu i energetsku infrastrukturu. Dakle, u svim područjima biti aktivni i angažirani te pomagati BiH na putu u EU".

Upitan o podršci Dragana Čovića Miloradu Dodiku u vezi Inzkovog zakona Plenković je rekao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja mislim da je svojim pismom predsjednik Čović do kraja pojasnio svoje pozicije i na taj način otklonio i najmanju sumnju da kod njega osobno i HDZ-a postoji bila kakva dvojba oko karaktera zločina u Srebrenici, a to je genocid. Ta dvojba ne postoji ni u Vladi RH niti kod političkih predstavnika Hrvata u BiH. Mislim da je to njegovo pismo dobro došlo i u cijelosti zatvorilo tu temu".

O brisanju konstutivnosti Plenković je rekao:

"Što se tiče o ideju provedbe ideje Sejdić - Finci, mislim da tu presudu moramo čitati kakva je. To je poruka da nema diskriminacije manjina i drugih naroda koji žive u BiH, a da nisu Hrvati, Srbi i Bošnjaci. S te strane meni nije poznato da je bio bilo kakav međunarodni forum na kojem bi bio postignut konsenzus da se Međunarodna zajednica odriče od ustavnog okvira BiH koji je dogovoren u Daytonu, a potpisan u Parizu. Takvog sastanka nije bilo, niti je organiziran. S te strane trebamo tražiti rješenje koje će biti uključivo, ali neće eliminirati osnovne postavke ustavne arhitekture, onako kako je BiH ima već 26 godina".

Dragan Čović upitan je o roku dogovora za izmjene Izbornog zakona.

"Ja sam ovu godinu naveo kao razgovor partnera. Naravno iduća godina je otvorena tri-četiri mjeseca, do raspisivanja potencijalnih izbora oko promjena u Parlamentu, ono što bi se dogovorili. Mi imamo pregovarački sastanak zakazan za 17., 18., 19. i 20. prosinca gdje bi trebali u kontinuitetu razgovarati da riješimo pitanje legitimnog predstavljanja i u Domovima naroda i u Predsjedništvu. Držim da postoji realna mogućnost, ako se oko toga dogovorimo, da u siječnju ili veljači u Parlamentu raspravljamo sa svim drugim strankama, onako kako smo to radili za Grad Mostar. Dogovorili smo stvari, potpisali, a onda išli u Parlament. Koliko ćemo brzo to u Parlamentu dogovoriti opet je do nas".

Andrej Plenković kazao je kako je njegov današnji dolazak doprinio smirivanju tenzija.

"Ja u BiH dolazim uvijek kao prijatelj, kao susjed i tko se zalaže i zagovara BiH i sva tri naroda koja žive u BiH. Hrvatska BiH su povijesno, politički i ekonomski, kulturno, prometno, geografski upućeni jedni na druge. Jedni uz druge ćemo biti zauvijek. Te činjenice su jasne svakome tko dobro pogleda.  Mi nemamo druge politike osim da budemo afirmativni, konstruktivni i nastojimo slati poruke mira, suradnje, stabilnosti, smanjivanja napetosti i poruke podrške prema EU BiH. Ja doživljavam svoju ulogu upravo onakvom kakva treba biti. Kada se razgovaramo o BiH, naši partneri gledaju u nas i čekaju što ćemo mi reći.

Naša uloga je u pojedenim trenutcima uloga dodatnog pojašnjenja. Ja s te strane vjerujem da su današnji razgovori doprinijeli smirivanju tenzija i jednom konstruktivnom pristupu. Danas sam došao kao predsjednik Vlade RH, ali i za dva dana kao netko tko sjedi na Europskom vijeću gdje će se raspravljati o svim vanjsko-političkim temama. Ja ću sa zadovoljstvom izvijestiti moje kolege o mom posjetu i dojmu o trenutnoj situaciji u BiH i koliko svi na razini EU  moramo biti fokusirani na zbivanja i pomoć. Mi smo jedina članica EU koja graniči s BiH, nema druge.

Što mi tamo kažemo, ljudi će uzeti u obzir vrlo pažljivo i znat će da to govorimo kao prijatelji. Došli smo ovdje s najboljim namjerama kao i inače. Želimo da se riješi anomalija koja postoji od 2006. godine i muči Hrvate u BiH, to je svakome jasno. Kad bi se tu džentlmenski pristupilo i riješilo jednostavnu stvar, odnosno samo vratilo na praksu kao prije, ja mislim da ona BiH ima sve mogućnosti da BiH dobro funkcionira, a Hrvatska bude akter koji će svom snagom podržavati BiH", rekao je Plenković.

Vezani članci